Mitrofanovas: nelaimėjęs LSDP pirmininko rinkimų, palaikysiu Sinkevičių
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko rinkimuose į antrąjį turą patekęs Andrius Mitrofanovas teigia, kad jei jam nepavyktų laimėti, jis palaikytų Virginijų Sinkevičių. Mitrofanovas, kuris šiuo metu yra partijos vicepirmininkas, pabrėžė, kad Sinkevičius turi reikiamą patirtį ir kompetenciją vadovauti partijai.
Rinkimų kampanijos metu Mitrofanovas akcentavo partijos atsinaujinimo ir modernizavimo svarbą, siekiant pritraukti daugiau jaunimo ir atliepti šiuolaikinius visuomenės poreikius. Jis taip pat pabrėžė, kad partija turi stiprinti savo pozicijas regionuose ir aktyviau dalyvauti sprendžiant vietos bendruomenių problemas.
Mitrofanovas teigė, kad partijos vienybė yra esminis veiksnys siekiant sėkmės ateityje, ir ragino visus partijos narius susitelkti bendram tikslui. Jis taip pat išreiškė viltį, kad rinkimų procesas bus skaidrus ir sąžiningas, o nugalėtojas gaus visų partijos narių palaikymą.
LSDP pirmininko rinkimai vyksta dviem turais, o galutinis nugalėtojas bus paskelbtas po antrojo turo. Šie rinkimai yra svarbūs partijai, nes jie nulems, kas vadovaus socialdemokratams artimiausiais metais ir kokia kryptimi judės partija.
Partijos atsinaujinimo kryptys
Pirmajame rinkimų ture, vykusiame balandžio mėnesį, dalyvavo keturi kandidatai. Be Mitrofanovo ir Sinkevičiaus, dėl partijos lyderio posto varžėsi dar Gintautas Paluckas ir Rasa Budbergytė. Pirmajame ture daugiausiai balsų surinko Sinkevičius (39,8%), o Mitrofanovas užėmė antrąją vietą su 27,3% balsų.
Mitrofanovas, kuris LSDP vicepirmininko pareigas eina nuo 2021 metų, savo programoje akcentuoja ne tik partijos atsinaujinimą, bet ir grįžimą prie tradicinių socialdemokratinių vertybių. „Mūsų partija turi aiškiai atstovauti dirbančiųjų interesams, kovoti už socialinį teisingumą ir mažinti atskirtį”, – pabrėžė jis viename iš priešrinkiminių debatų.
Tuo tarpu Virginijus Sinkevičius, buvęs Europos Komisijos narys, atsakingas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę, į LSDP gretas įsiliejo 2023 metais, pasibaigus jo kadencijai Europos Komisijoje. Jis partijoje matomas kaip naujo vėjo ir tarptautinės patirties atstovas, galintis padėti socialdemokratams atsinaujinti ir stiprinti savo pozicijas tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygiu.
Istorinis kontekstas ir iššūkiai
Lietuvos socialdemokratų partija, įkurta dar 1896 metais, yra seniausia politinė partija Lietuvoje. Per pastaruosius metus partija patyrė nemažai transformacijų – nuo skilimo 2017 metais, kai dalis narių paliko partiją ir įkūrė Socialdemokratų darbo partiją, iki 2019 metų, kai LSDP vadovu tapo Gintautas Paluckas.
Dabartiniai rinkimai vyksta po to, kai 2023 metų pabaigoje Vilma Turčinavičienė atsistatydino iš partijos pirmininkės pareigų. Jos vadovavimo laikotarpis buvo trumpas ir neišvengė kritikos dėl partijos vidinių nesutarimų bei aiškios politinės krypties stokos.
Naujasis LSDP pirmininkas susidurs su rimtais iššūkiais: partija turi atgauti rinkėjų pasitikėjimą, aiškiai apibrėžti savo ideologinę kryptį ir pasiruošti 2024 metų Seimo rinkimams. Apklausos rodo, kad LSDP šiuo metu turi apie 10-12% rinkėjų palaikymą, tačiau partijos nariai tikisi, kad su nauju lyderiu šie skaičiai augs.
Partijos ateities kryžkelėje
Antrasis LSDP pirmininko rinkimų turas vyks gegužės viduryje, ir jame partijos nariai turės pasirinkti tarp dviejų skirtingų vizijų – Mitrofanovo siūlomo nuoseklaus partijos atsinaujinimo, išlaikant tradicines vertybes, ir Sinkevičiaus atstovaujamos modernios, europietiškos socialdemokratijos.
Nepriklausomai nuo to, kas taps naujuoju LSDP pirmininku, akivaizdu, kad partija stovi svarbiame istoriniame etape. Socialdemokratai turi rasti būdą, kaip išlikti relevantiški šiuolaikinėje politinėje arenoje, neprarandant savo ideologinio stuburo. Mitrofanovo pareiškimas apie paramą Sinkevičiui rodo brandų požiūrį į partijos ateitį ir supratimą, kad nepaisant asmeninių ambicijų, svarbiausia yra partijos vienybė ir bendras tikslas – atstovauti Lietuvos žmonių interesams ir kurti socialiai teisingesnę visuomenę.
Kaip sakė vienas iš partijos veteranų neseniai vykusiame LSDP kongrese: „Mūsų partija pergyveno carinę priespaudą, du pasaulinius karus ir sovietmetį. Ji išliks ir klestės tik tada, kai jos nariai sugebės pakilti virš asmeninių ambicijų ir dirbti vardan bendro tikslo – socialiai teisingos Lietuvos.”