Celofano kova su sistema: nuo socialinių tinklų iki teisinių iššūkių
Po incidento su prokuroru, Algirdas Kandrotas, geriau žinomas kaip Celofanas, siekia naujų tikslų. Šis asmuo, kuris anksčiau buvo žinomas dėl savo aktyvumo socialiniuose tinkluose ir dalyvavimo įvairiuose protestuose, dabar siekia atkreipti dėmesį į teisinės sistemos problemas Lietuvoje.
Po neseniai įvykusio konflikto su prokuroru, Kandrotas teigia, kad jo tikslas yra atskleisti neteisybes ir korupciją teisinėje sistemoje. Jis planuoja organizuoti viešus renginius ir diskusijas, siekdamas suburti bendraminčius ir skatinti pokyčius. Kandrotas taip pat pabrėžia, kad jo veikla yra taiki ir orientuota į dialogą su visuomene bei valdžios institucijomis.
Kontroversiška praeitis
Algirdas Kandrotas išgarsėjo kaip kontroversiškas influenceris, kurio „TikTok” paskyra turėjo daugiau nei 140 tūkst. sekėjų. Jis tapo žinomas 2021 m. organizuodamas protestus prieš COVID-19 ribojimus ir galimybių pasą. 2022 m. gegužę Kandrotas buvo sulaikytas dėl įtarimų neapykantos kurstymu ir viešosios tvarkos pažeidimais.
2023 m. kovo mėnesį Vilniaus miesto apylinkės teismas skyrė Kandrotui 1 metų ir 10 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, kuri buvo atidėta 2 metams. Bausmė skirta už neapykantos kurstymą prieš žydus, homoseksualius asmenis ir juodaodžius.
Naujas konfliktas su teisėsauga
Naujausias Kandroto konfliktas su teisėsauga kilo po incidento su prokuroru, kai jis buvo apkaltintas grasinimais ir netinkamu elgesiu. Pasak paties Kandroto, šis incidentas tėra „sistemos bandymas nutildyti kritiškai mąstančius žmones”.
„Man nebėra ko prarasti. Jie jau atėmė mano socialinių tinklų paskyras, bandė sugriauti reputaciją, o dabar nori atimti laisvę,” – teigė Kandrotas viename iš savo paskutinių viešų pasisakymų.
Prokuroro versija skiriasi – teigiama, kad Kandrotas peržengė ribas, kai pradėjo sekti prokurorą ir jo šeimą, filmuoti juos viešose vietose bei skelbti medžiagą internete su komentarais, kurie buvo interpretuoti kaip grasinimai.
Planuojamos iniciatyvos
Nepaisant teisinių problemų, Kandrotas neketina trauktis iš viešojo gyvenimo. Jis planuoja įkurti pilietinę iniciatyvą „Skaidri Lietuva„, kurios tikslas – stebėti teismų ir prokuratūros darbą, viešinti galimus pažeidimus ir kelti visuomenės sąmoningumą apie teisines problemas.
Kandrotas jau paskelbė organizuosiąs diskusijų ciklą „Teisė žinoti”, kurio metu bus aptariamos aktualios teisinės problemos, kviečiami teisininkai, advokatai ir buvę teisėsaugos pareigūnai.
„Mano tikslas nėra griauti sistemą, bet ją tobulinti. Kiekvienas pilietis turi teisę į teisingą teismą ir skaidrų procesą,” – teigia Kandrotas.
Tarp maišto ir pilietiškumo
Celofano atvejis atskleidžia sudėtingą santykį tarp pilietinio aktyvizmo ir teisinės sistemos Lietuvoje. Viena vertus, jo metodai dažnai kelia kontraversijų ir peržengia įstatymo ribas. Kita vertus, jo keliamos problemos apie teisingumo sistemą atspindi dalies visuomenės nepasitenkinimą.
Teisininkai pastebi, kad tokios istorijos rodo būtinybę stiprinti pasitikėjimą teisine sistema. „Kai žmonės praranda tikėjimą teisingumo sistema, jie ieško alternatyvių būdų išreikšti savo nepasitenkinimą. Tai nebūtinai pateisina jų metodus, tačiau signalizuoja apie gilesnę problemą,” – komentuoja teisės profesorius Vytautas Mizaras.
Ar Kandroto iniciatyvos taps konstruktyviu dialogu, ar dar labiau pagilins priešpriešą tarp jo šalininkų ir teisėsaugos, parodys laikas. Tačiau aišku viena – Celofanas nesiruošia tylėti ir toliau išliks aktyvus visuomeninio gyvenimo dalyvis, balansavime tarp maišto ir pilietiškumo ieškodamas savo vietos.