Nelegalios statybos Kaune sukėlė gyventojų nerimą ir institucijų dėmesį
Kaune, vos keliasdešimt metrų nuo miesto simboliu tapusios Prisikėlimo bažnyčios esančiame daugiabutyje, kilo rimtų įtarimų dėl galimai vykdomų nelegalių statybų. Gyventojai pastarosiomis savaitėmis pastebėjo, kad pastato viduje vyksta intensyvūs statybos darbai, nors tam nėra gauti reikalingi leidimai.
Vietiniai gyventojai teigia, kad darbai prasidėjo dar balandžio pradžioje, tačiau jokios informacijos apie planuojamus darbus ar viešų skelbimų apie išduotus leidimus jie nematė.
„Kiekvieną rytą nuo 7 valandos prasideda gręžimas, kirtimas, bildėjimas. Bandžiau klausti darbininkų, ką jie ten daro, bet jie tik numojo ranka ir pasakė, kad ‘viskas suderinta’,” – pasakojo ilgametė namo gyventoja Irena Kazlauskienė.
Savivaldybė pradėjo tyrimą
Kauno miesto savivaldybės atstovai patvirtino, kad šiuo metu vyksta tyrimas, siekiant išsiaiškinti, ar statybos darbai vykdomi teisėtai. Statybos priežiūros skyriaus vedėjas Mindaugas Petraitis informavo, kad į objektą jau buvo nusiųsti inspektoriai.
„Pirminiais duomenimis, pastato viduje vykdoma kapitalinė renovacija, keičiama patalpų paskirtis iš gyvenamosios į komercinę. Tokiems darbams būtinas statybos leidimas, kurio, mūsų žiniomis, išduota nebuvo,” – komentavo M. Petraitis.
Pagal Lietuvos Respublikos statybos įstatymą, savavališkos statybos atveju pažeidėjams gali būti skirta nuo 1400 iki 4000 eurų bauda, o juridiniams asmenims – nuo 4000 iki 12000 eurų. Be to, pažeidėjai gali būti įpareigoti atstatyti pastatą į pradinę būklę.
Istorinio paveldo apsaugos klausimai
Situacija kelia papildomą susirūpinimą, nes daugiabutis yra Kauno Naujamiesčio istorinėje dalyje, kuri įtraukta į kultūros paveldo objektų sąrašą. Šioje zonoje bet kokie statybos ar rekonstrukcijos darbai turi būti derinami ne tik su savivaldybe, bet ir su Kultūros paveldo departamentu.
Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vyriausioji specialistė Vaida Lukošienė patvirtino, kad departamentas neišdavė jokių leidimų darbams minėtame pastate.
„Tarpukario architektūra yra ypač vertinga Kauno miesto dalis, įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą. Bet kokie pakeitimai turi būti kruopščiai įvertinti ir suderinti,” – pabrėžė V. Lukošienė.
Gyventojų reakcija ir susirūpinimas
Tuo tarpu gyventojai nerimauja ne tik dėl galimo triukšmo ir nepatogumų, kuriuos sukelia šie darbai, bet ir dėl pastato konstrukcijų saugumo.
Namo bendrijos pirmininkas Tomas Vaitkevičius teigė, kad gyventojai jau kreipėsi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją:
„Mūsų name gyvena nemažai vyresnio amžiaus žmonių, kuriems triukšmas kelia rimtų nepatogumų. Be to, bijome, kad neturint tinkamų leidimų atliekami darbai gali pakenkti pastato konstrukcijoms ar inžinerinėms sistemoms,” – sakė jis.
Ką daryti pastebėjus nelegalias statybas?
Savivaldybė ragina visus, pastebėjusius galimai nelegalius statybos darbus, pranešti apie tai atsakingoms institucijoms. Pranešimus galima teikti Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai telefonu (8 5) 207 3333, elektroniniu paštu arba per elektroninę pranešimų sistemą „Infostatyba”.
Taip pat gyventojai gali kreiptis į Kauno miesto savivaldybės Statybos priežiūros skyrių telefonu (8 37) 42 26 31.
Kai sienos prabyla: miesto istorija ir ateitis
Nelegalių statybų problema Kaune nėra nauja – vien per 2022 metus mieste buvo užfiksuota daugiau nei 120 savavališkos statybos atvejų. Tačiau istorinėje miesto dalyje tokie pažeidimai ypač jautrūs, nes kelia grėsmę ne tik gyventojų komfortui, bet ir miesto kultūriniam identitetui.
Kauno tarpukario modernizmo architektūra, tapusi miesto vizitine kortele ir įtraukta į UNESCO paveldo sąrašą, reikalauja ypatingo dėmesio ir apsaugos. Šios istorinės vertybės išsaugojimas – ne tik institucijų, bet ir kiekvieno kauniečio atsakomybė. Nelegalios statybos prie Prisikėlimo bažnyčios – tai priminimas, kad miesto istorija ir dabartis turi koegzistuoti pagarbiai ir teisėtai, o bendruomenės budrumas tampa svarbiu veiksniu saugant Kauno architektūrinį paveldą ateities kartoms.