Gintautas Paluckas, Lietuvos socialdemokratų partijos narys, išreiškė skeptišką požiūrį į siūlymą suteikti Baltarusijos opozicijos atstovams specialius pasus. Jo nuomone, toks žingsnis gali sukelti teisinio reguliavimo problemų ir sukurti paralelinę teisinę sistemą, kuri galėtų komplikuoti tarptautinius santykius ir sukelti nesusipratimų dėl asmenų teisinio statuso.

Paluckas pabrėžia, kad nors Baltarusijos opozicijos palaikymas yra svarbus, reikia atidžiai apsvarstyti, kaip tai padaryti, kad nebūtų pažeisti tarptautiniai įsipareigojimai ir Lietuvos įstatymai. Jis atkreipia dėmesį į tai, kad Lietuva, kaip Europos Sąjungos narė, turi laikytis bendrų ES politikos gairių ir užtikrinti, kad bet kokie veiksmai būtų suderinti su kitomis valstybėmis narėmis.

Be to, Paluckas išreiškė susirūpinimą dėl galimų pasekmių, jei tokie pasai būtų pripažinti tarptautiniu mastu. Jis pabrėžė, kad reikia ieškoti kitų būdų, kaip padėti Baltarusijos opozicijai, pavyzdžiui, stiprinant diplomatinį spaudimą Baltarusijos režimui, teikiant humanitarinę pagalbą ir remiant demokratines iniciatyvas šalyje.

Šis klausimas yra ypač aktualus atsižvelgiant į pastarųjų metų įvykius Baltarusijoje, kur po ginčijamų prezidento rinkimų 2020 metais kilo masiniai protestai prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą. Lietuva tapo viena iš pagrindinių Baltarusijos opozicijos rėmėjų, suteikdama prieglobstį opozicijos lyderiams, tokiems kaip Sviatlana Cichanouskaja, ir aktyviai dalyvaudama tarptautinėse diskusijose dėl sankcijų Baltarusijai.

Palucko pozicija atspindi platesnę diskusiją Lietuvoje ir Europoje apie tai, kaip geriausiai remti demokratines jėgas Baltarusijoje, tuo pačiu išlaikant teisėtumo ir tarptautinių normų laikymąsi.

Parašykite komentarą