Panevėžio rajone kyla naujas skandalas dėl planuojamos socialinės globos įstaigos
Panevėžio rajone kyla naujas skandalas, kai vietos gyventojai sužinojo apie planus įkurti naują kaimynystę. Vietiniai gyventojai buvo šokiruoti, sužinoję, kad šalia jų namų planuojama įrengti socialinės globos įstaigą. Ši žinia sukėlė didelį nepasitenkinimą ir nerimą tarp vietos bendruomenės narių, kurie baiminasi dėl galimų neigiamų pasekmių jų gyvenimo kokybei ir saugumui.
Gyventojai teigia, kad apie šiuos planus jie nebuvo informuoti iš anksto, o tai sukėlė dar didesnį pasipiktinimą. Jie reikalauja, kad būtų surengtas viešas susirinkimas, kuriame būtų aptarti šie planai ir išklausyti jų nuogąstavimai. Vietos valdžios atstovai teigia, kad tokios įstaigos yra būtinos ir kad jos veikla bus griežtai prižiūrima, siekiant užtikrinti saugumą ir tvarką.
Bendruomenės reakcija ir argumentai
Kaip paaiškėjo, planuojama socialinės globos įstaiga turėtų įsikurti Ramygalos seniūnijoje, buvusios mokyklos patalpose. Vietos gyventojai suorganizavo spontanišką susirinkimą, kuriame dalyvavo daugiau nei 50 aplinkinių namų gyventojų. Ramygalos gyventoja Janina Petraitienė teigė: „Mes nesame prieš socialinę pagalbą, bet kodėl tai turi būti būtent čia, kur gyvena daug šeimų su mažais vaikais?”
Kaimynystės bendruomenės pirmininkas Vytautas Kazlauskas surinko jau virš 200 parašų prieš šį projektą ir planuoja kreiptis į Panevėžio rajono merą. „Mums nepatinka ne tik tai, kad nebuvome informuoti, bet ir tai, kad nėra jokios aiškios informacijos apie tai, kokio tipo asmenys čia bus apgyvendinti – ar tai bus seneliai, ar asmenys su psichikos negalia, ar buvę nuteistieji,” – pasakojo V. Kazlauskas.
Savivaldybės pozicija
Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis patvirtino, kad projektas yra svarstomas, tačiau dar nėra galutinai patvirtintas. „Mes suprantame gyventojų susirūpinimą, tačiau turime pabrėžti, kad Lietuvoje trūksta socialinės globos įstaigų, o šis objektas būtų skirtas vyresnio amžiaus asmenims, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra,” – teigė E. Lunskis.
Pasak savivaldybės atstovų, planuojama įstaiga sukurtų apie 25 naujas darbo vietas rajone ir galėtų priimti iki 40 globotinių. Projektas būtų finansuojamas iš ES fondų lėšų, o jo vertė siektų apie 1,5 mln. eurų.
Ekspertų nuomonė
Socialinės apsaugos ekspertas dr. Tomas Jurkūnas pastebi, kad tokio pobūdžio konfliktai Lietuvoje nėra naujiena. „Tai vadinama NIMBY (Not In My Back Yard – „tik ne mano kieme”) sindromu, kai žmonės iš principo neprieštarauja socialinėms iniciatyvoms, bet nenori, kad jos būtų įgyvendinamos šalia jų namų,” – aiškina ekspertas.
Lietuvos savivaldybių asociacijos duomenimis, šalyje šiuo metu trūksta apie 1200 vietų socialinės globos įstaigose, o laukiančiųjų eilėse yra beveik 500 žmonių. Tokia situacija verčia savivaldybes ieškoti naujų sprendimų ir vietų tokioms įstaigoms.
Kas toliau?
Panevėžio rajono savivaldybė paskelbė, kad liepos 15 d. organizuos viešą susirinkimą, kuriame bus pristatytas projektas ir atsakyta į gyventojų klausimus. Taip pat planuojama sudaryti darbo grupę, kurioje dalyvaus ir bendruomenės atstovai.
Panašūs konfliktai anksčiau kilo ir kituose Lietuvos regionuose – Ukmergėje, Varėnoje ir Šiauliuose. Kai kuriuose atvejuose projektai buvo perkelti į kitas vietas, kitur – įgyvendinti po papildomų saugumo priemonių įdiegimo.
Tarp baimės ir būtinybės: visuomenės brandos išbandymas
Panevėžio rajono atvejis atskleidžia gilesnę problemą – visuomenės požiūrį į socialiai pažeidžiamus asmenis ir jų integraciją. Nors Lietuva per pastaruosius dešimtmečius padarė didelę pažangą deinstitucionalizacijos srityje, visuomenės nuostatos keičiasi lėčiau nei įstatymai.
Sociologai pastebi, kad tokiose situacijose dažnai susikerta du svarbūs interesai – bendruomenės saugumo jausmas ir socialinės atsakomybės principas. Kompromiso paieškos tarp šių interesų tampa savotišku visuomenės brandos rodikliu. Ar Panevėžio rajono bendruomenė sugebės rasti šį kompromisą, parodys artimiausi mėnesiai, o šis atvejis gali tapti pavyzdžiu kitoms savivaldybėms, kaip (ne)reikėtų komunikuoti jautrius socialinius projektus.