Seime – diskusijos dėl ginklų duslintuvų legalizavimo
Lietuvos Seime artimiausiu metu bus svarstomas pasiūlymas, kuris leistų plačiau naudoti ginklų duslintuvus. Šiuo metu duslintuvų naudojimas yra griežtai reglamentuotas ir leidžiamas tik tam tikroms institucijoms bei asmenims, tačiau naujasis įstatymo projektas galėtų iš esmės pakeisti esamą tvarką.
Pasiūlymą inicijavo grupė Seimo narių, priklausančių Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, kartu su šaulių ir medžiotojų asociacijų atstovais. Jų teigimu, duslintuvų legalizavimas būtų logiškas žingsnis derinant Lietuvos teisės aktus su Europos Sąjungos praktika, nes daugelyje ES šalių, įskaitant Latviją, Estiją, Suomiją ir Švediją, duslintuvų naudojimas jau yra legalus.
Argumentai „už”
Pasiūlymo šalininkai teigia, kad duslintuvai gali padėti sumažinti triukšmo taršą ir apsaugoti šaulių klausą, ypač treniruočių metu. Medicinos specialistai patvirtina, kad šūvio garsas gali siekti 140-175 decibelų, o ilgalaikis tokio garso poveikis sukelia negrįžtamą klausos pažeidimą.
„Duslintuvai sumažina šūvio garsą vidutiniškai 30-40 decibelų, kas yra reikšmingas pokytis saugant šaulio ir aplinkinių sveikatą”, – aiškina Lietuvos šaulių sąjungos atstovas Tomas Petrauskas. Jis pabrėžia, kad net ir su duslintuvu šūvis išlieka girdimas, tačiau tampa mažiau žalingas klausai.
Medžiotojų bendruomenė taip pat palaiko šį pasiūlymą, argumentuodama, kad duslintuvai padėtų mažinti miško gyvūnų stresą ir sudarytų sąlygas efektyvesnei medžioklei, ypač vykdant sanitarinius šernų populiacijos reguliavimo darbus, siekiant užkirsti kelią afrikinio kiaulių maro plitimui.
Kritikų nuogąstavimai
Tačiau kritikai baiminasi, kad platesnis duslintuvų naudojimas gali apsunkinti teisėsaugos darbą ir padidinti nusikalstamumo riziką, nes šūviai taptų sunkiau aptinkami. Policijos departamento atstovai išreiškė susirūpinimą, kad tai gali komplikuoti nusikaltimų tyrimą.
„Mūsų pareigūnai dažnai gauna pranešimus apie šūvius ir taip identifikuoja galimus nusikaltimus. Duslintuvų legalizavimas sumažintų tokių pranešimų tikimybę”, – teigia Policijos departamento atstovas Robertas Juodka.
Visuomenės saugumo ekspertai taip pat kelia klausimą, ar Lietuva turi pakankamai resursų užtikrinti tinkamą duslintuvų apskaitą ir kontrolę. Jie primena, kad Lietuva vis dar susiduria su neteisėtos ginkluotės problema, o duslintuvų legalizavimas galėtų sukurti papildomų iššūkių.
Tarptautinė patirtis
Estijoje, kur duslintuvai buvo legalizuoti 2018 metais, statistika nerodo reikšmingo nusikalstamumo augimo. Priešingai – medžioklės klubai praneša apie sumažėjusį skaičių medžiotojų, kenčiančių nuo klausos sutrikimų.
Suomijoje duslintuvai yra laisvai parduodami be specialių leidimų, o šalyje tai laikoma elementaria šaulio sveikatos apsaugos priemone. Tuo tarpu Jungtinėje Karalystėje duslintuvai yra ne tik legalūs, bet ir rekomenduojami kaip „gera praktika” medžioklėje, siekiant sumažinti triukšmo taršą tankiai apgyvendintose vietovėse.
JAV situacija yra sudėtingesnė – duslintuvai yra legalūs daugelyje valstijų, tačiau jų įsigijimui reikalingas specialus federalinis leidimas, kurio gavimo procesas gali užtrukti iki 9 mėnesių.
Tarp sveikatos ir saugumo: kur brėšime ribą?
Diskusijos dėl šio pasiūlymo tikimasi bus intensyvios, nes jis liečia tiek visuomenės saugumo, tiek asmeninių laisvių klausimus. Įstatymo projektas numato, kad duslintuvus galėtų įsigyti tik asmenys, turintys galiojančius ginklų leidimus, o patys duslintuvai būtų registruojami toje pačioje sistemoje kaip ir ginklai.
Pasiūlymas Seime bus svarstomas pavasario sesijoje, o iki tol visuomenė kviečiama aktyviai dalyvauti viešose diskusijose. Galbūt atėjo laikas Lietuvai peržiūrėti savo poziciją šiuo klausimu, atsižvelgiant į kaimyninių šalių patirtį ir mokslinius tyrimus apie šūvių keliamą žalą klausai. Tačiau kartu būtina užtikrinti, kad bet kokie pokyčiai būtų įgyvendinami atsakingai, stiprinant kontrolės mechanizmus ir šviečiant visuomenę apie saugų ginklų naudojimą.
Galutinis sprendimas turės subalansuoti šaulių sveikatos apsaugą, aplinkosauginius aspektus ir visuomenės saugumo interesus – užduotis, reikalaujanti išminties ir nuosaikumo iš visų diskusijos dalyvių.