Naujosios Vyriausybės 100 dienų: pasiekimai, iššūkiai ir visuomenės nuotaikos
Po pirmųjų 100 darbo dienų naujosios Lietuvos Vyriausybės veikla sulaukė įvairių vertinimų. Nauja apklausa atskleidė, kad visuomenės nuomonė apie Vyriausybės darbą yra nevienareikšmė ir gerokai skiriasi nuo ankstesnių vyriausybių vertinimų tuo pačiu laikotarpiu.
Apklausos duomenimis, dalis gyventojų teigiamai vertina Vyriausybės pastangas spręsti aktualias problemas, tokias kaip ekonomikos atsigavimas po pandemijos, socialinės apsaugos stiprinimas ir švietimo sistemos tobulinimas. Tačiau yra ir nemažai kritikos dėl kai kurių sprendimų, ypač susijusių su sveikatos apsaugos sistema ir viešųjų paslaugų prieinamumu.
Apklausos rezultatų analizė
Remiantis „Baltijos tyrimų” duomenimis, naująją Vyriausybę teigiamai vertina apie 38% respondentų, neigiamai – 29%, o likę 33% neturi aiškios nuomonės. Palyginimui, ankstesnės Vyriausybės pirmųjų 100 dienų vertinimai buvo kiek palankesni – teigiamą nuomonę turėjo 45% apklaustųjų.
Įdomu tai, kad demografinė analizė atskleidžia ryškius skirtumus tarp skirtingų amžiaus grupių. Jaunesni respondentai (18-34 m.) naująją Vyriausybę vertina palankiau – net 47% išreiškė teigiamą nuomonę. Tuo tarpu vyresnio amžiaus grupėje (65+ m.) teigiamų vertinimų vos 31%.
Konkretūs pasiekimai ir kritikuojamos sritys
Tarp labiausiai vertinamų Vyriausybės iniciatyvų paminėtinos:
– Ekonomikos skatinimo priemonių paketas, skirtas mažoms ir vidutinėms įmonėms
– Papildomos socialinės išmokos pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms
– Pradėta švietimo sistemos pertvarka, orientuota į kokybės gerinimą
Tačiau gyventojai išreiškė nepasitenkinimą dėl:
– Užsitęsusios sveikatos sistemos reformos ir eilių poliklinikose
– Nepakankamo dėmesio regionų problemoms
– Lėtai sprendžiamų būsto prieinamumo klausimų
Vilniaus universiteto politologas dr. Tomas Janeliūnas pažymi: „Pirmieji 100 dienų yra simbolinis laikotarpis, kurio metu Vyriausybė paprastai dar tik įsibėgėja. Dabartinė administracija paveldėjo nemažai kompleksinių problemų, kurių sprendimas reikalauja ilgalaikio darbo.”
Tarptautinis kontekstas
Ekspertai pažymi, kad naujosios Vyriausybės veikla vyksta sudėtingomis sąlygomis, kai reikia spręsti ne tik vidines problemas, bet ir reaguoti į tarptautinius iššūkius. Tai gali turėti įtakos visuomenės nuomonei ir vertinimams.
Geopolitinė įtampa regione, energetikos krizė Europoje ir infliacijos spaudimas sukuria papildomą kontekstą, kuriame tenka dirbti naujajai Vyriausybei. Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje duomenimis, Lietuva išlieka viena iš ES šalių, kurioje infliacija viršija ES vidurkį, o tai kelia papildomų iššūkių valdantiesiems.
Užsienio politikos srityje Vyriausybė sugebėjo sustiprinti santykius su strateginiais partneriais – JAV, Lenkija ir Baltijos šalimis. Taip pat aktyviai dalyvaujama formuojant ES politiką Rusijos ir Baltarusijos atžvilgiu.
100 dienų – tik pradžia ilgame kelyje
Vis dėlto, nepaisant skirtingų nuomonių, dauguma apklaustųjų tikisi, kad Vyriausybė toliau sieks įgyvendinti savo programą ir spręs svarbiausius šalies klausimus. Tai rodo, kad visuomenė yra pasirengusi suteikti Vyriausybei daugiau laiko ir galimybių įrodyti savo gebėjimus.
Politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka taikliai pastebi: „Šimtas dienų politikoje – tai tik įžanga. Tikrasis egzaminas laukia sprendžiant struktūrines problemas, kurios kamuoja Lietuvą dešimtmečiais.”
Atrodo, kad Lietuvos visuomenė, nors ir būdama kritiška, supranta kompleksiškumą problemų, su kuriomis susiduria naujoji Vyriausybė. Lūkesčiai išlieka aukšti, ypač ekonomikos, sveikatos apsaugos ir socialinės gerovės srityse. Artimiausias pusmetis parodys, ar Vyriausybė sugebės paversti pažadus konkrečiais rezultatais ir pateisinti visuomenės viltis.