Lietuvos prezidentas išreiškė paramą dingusių JAV karių šeimoms
Lietuvos prezidento patarėjas pranešė, kad šalies vadovas išreiškė paramą dingusių JAV karių šeimoms. Prezidentas tikisi, kad paieškos operacijos duos teigiamų rezultatų. Šis palaikymas yra svarbus tiek karių artimiesiems, tiek visai bendruomenei, nes parodo solidarumą ir bendradarbiavimą su sąjungininkais.
Prezidentūra pabrėžia, kad Lietuva yra pasirengusi prisidėti prie paieškos ir gelbėjimo operacijų, jei to prireiktų. Šiuo metu dedamos visos pastangos, kad dingę kariai būtų surasti ir saugiai sugrąžinti.
Incidento aplinkybės
Kaip praneša JAV gynybos departamentas, penki JAV kariai dingo praėjusį trečiadienį per sraigtasparnio „Black Hawk” avariją Viduržemio jūroje, netoli Kipro krantų. Sraigtasparnis vykdė įprastą mokomąją misiją, kai dingo iš radarų. Paieškos operacijoje dalyvauja JAV, Kipro, Izraelio ir Jungtinės Karalystės pajėgos.
JAV prezidentas Joe Bidenas jau paskambino dingusių karių šeimoms ir pažadėjo, kad bus panaudotos visos įmanomos priemonės jų paieškai. Incidentas įvyko sudėtingu geopolitiniu laikotarpiu, kai regione vyksta įtemptos karinės operacijos.
Lietuvos ir JAV bendradarbiavimas
Lietuvos prezidento pareiškimas atspindi tvirtus strateginius ryšius tarp Lietuvos ir JAV. Nuo 2014 metų JAV kariai nuolat rotuojami Lietuvoje, o 2023 metais JAV paskelbė apie nuolatinės karinės bazės steigimą Lietuvos teritorijoje.
„Šiuo sudėtingu metu esame kartu su savo strateginiais partneriais. JAV kariai užtikrina mūsų saugumą, o mes esame pasirengę padėti jiems bet kokiomis aplinkybėmis,” – cituojamas Lietuvos prezidentas.
Krašto apsaugos ministerijos atstovas patvirtino, kad Lietuva pasiūlė techninę pagalbą paieškos operacijoms, įskaitant specializuotą povandeninę įrangą ir paieškos specialistus, kurie turi patirties tarptautinėse gelbėjimo misijose.
Vienybė išbandymų akivaizdoje
Šis incidentas dar kartą parodė NATO sąjungininkų solidarumą. Ne tik Lietuva, bet ir kitos Baltijos šalys išreiškė paramą JAV. Latvijos prezidentas Edgars Rinkēvičs ir Estijos premjerė Kaja Kallas socialiniuose tinkluose pasidalijo užuojautos žinutėmis.
Karių dingimas primena apie kasdienius pavojus, su kuriais susiduria tarptautinėse misijose dalyvaujantys kariai. Per pastaruosius penkerius metus NATO šalys neteko 37 karių įvairiose mokomosiose misijose ir operacijose.
Saugumo ekspertai pabrėžia, kad tokie incidentai, nors ir tragiški, sustiprina sąjungininkų ryžtą bendradarbiauti ir teikti vienas kitam paramą. Tai ypač svarbu dabartiniame geopolitiniame kontekste, kai NATO rytinis flangas susiduria su didėjančiomis grėsmėmis.
Kai solidarumas įveikia atstumą
Lietuvos prezidento pareiškimas – ne tik diplomatinis gestas, bet ir žmogiškos užuojautos išraiška. Nors mus skiria tūkstančiai kilometrų, bendros vertybės ir saugumo siekiai sujungia Lietuvą ir JAV į nedalomą sąjungą.
Karių šeimoms šiuo metu svarbiausia yra viltis ir žinojimas, kad jie nėra vieni. Tarptautinė parama liudija, kad šiuolaikiniame pasaulyje saugumas yra kolektyvinė atsakomybė, o kiekvienas karys, nepriklausomai nuo jo pilietybės, yra vertinamas ir gerbiamas.
Tikėkimės, kad intensyvios paieškos operacijos bus sėkmingos, o šis solidarumo demonstravimas primins mums visiems apie tikrąją sąjungininkystės prasmę – būti šalia tada, kai to labiausiai reikia.