Europos Komisijos nario V. Sinkevičiaus kritika Lietuvos valdančiajai koalicijai
Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius teigia, kad jei būtų buvęs Lietuvos politikoje, nebūtų rinkęsis koalicijos su Laisvės partija. Jis pabrėžė, kad tokia koalicija buvo pasirinkta dėl susiklosčiusių aplinkybių, tačiau pats asmeniškai būtų ieškojęs kitų partnerių.
Sinkevičius, kuris anksčiau ėjo aplinkos ministro pareigas Lietuvoje, interviu metu atvirai išsakė savo požiūrį į dabartinę politinę situaciją šalyje. „Manau, kad valdančioji koalicija buvo sudaryta skubotai, neįvertinus ilgalaikių pasekmių„, – teigė jis.
Politikas priminė, kad 2020 metais po Seimo rinkimų Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija sudarė koaliciją, kuri užtikrino Ingridai Šimonytei premjerės postą. Tačiau per pastaruosius trejus metus koalicija ne kartą susidūrė su vidiniais nesutarimais dėl vertybinių klausimų.
Sudėtinga politinė situacija
Sinkevičius taip pat išreiškė nuomonę, kad dabartinė Vyriausybė susiduria su iššūkiais, kuriuos reikia spręsti, ir kad politinė situacija Lietuvoje yra sudėtinga. Jis ragina politikus daugiau dėmesio skirti žmonių problemoms ir mažiau koncentruotis į tarpusavio nesutarimus.
„Politikams reikėtų mažiau laiko skirti vidinėms kovoms ir daugiau dėmesio skirti realioms žmonių problemoms – kylančioms kainoms, būsto prieinamumui, sveikatos apsaugos sistemos iššūkiams„, – pabrėžė Europos Komisijos narys.
Anot Sinkevičiaus, valdančioji koalicija per daug dėmesio skiria ideologiniams klausimams, kurie skaldo visuomenę, o ne vienija ją bendriems tikslams. Jis priminė, kad Laisvės partijos darbotvarkėje esantys klausimai, kaip partnerystės įstatymas ar narkotinių medžiagų dekriminalizavimas, sukėlė daug įtampos tiek koalicijos viduje, tiek visuomenėje.
Europos kontekstas
Sinkevičius, kuris Europos Komisijoje atsakingas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę, taip pat pabrėžė, kad Lietuva turėtų aktyviau įsitraukti į Europos žaliojo kurso įgyvendinimą. Jis pažymėjo, kad klimato kaitos iššūkiai reikalauja vieningų sprendimų, o Lietuva galėtų tapti lydere atsinaujinančios energetikos srityje.
„Žaliasis kursas – tai ne tik aplinkosaugos politika, bet ir ekonominė galimybė. Lietuva turi potencialą tapti regiono lydere žaliosios ekonomikos srityje, tačiau tam reikia politinio sutarimo ir aiškios vizijos”, – teigė Sinkevičius.
Jis taip pat priminė, kad Europos Sąjunga skiria didelį finansavimą žaliajai transformacijai, ir Lietuva turėtų efektyviai pasinaudoti šiomis lėšomis.
Žvilgsnis į ateitį: politikos kryžkelėje
Politinė įtampa Lietuvoje auga artėjant 2024 metų Seimo rinkimams. Sinkevičiaus komentarai rodo, kad jis išlieka aktyvus Lietuvos politinio gyvenimo stebėtojas, nepaisant darbo Briuselyje. Nors jis tiesiogiai neužsiminė apie savo politinius planus, ekspertai spėlioja, kad Sinkevičius gali grįžti į Lietuvos politiką pasibaigus kadencijai Europos Komisijoje.
Vertindamas dabartinę situaciją, Sinkevičius pabrėžė ilgalaikio strateginio mąstymo svarbą. „Politika negali būti trumpalaikių sprendimų virtinė. Mums reikia aiškios vizijos, kur Lietuva bus po 10 ar 20 metų„, – sakė jis.
Politiniai vingiai ir koalicijų formavimas yra neišvengiama demokratijos dalis, tačiau tikrasis iššūkis – rasti pusiausvyrą tarp skirtingų interesų ir bendrų nacionalinių tikslų. Dabartinė politinė fragmentacija Lietuvoje kelia klausimą, ar politikai sugeba pakilti virš partinių interesų ir dirbti valstybės labui. Sinkevičiaus žinutė aiški – mažiau politinių žaidimų, daugiau realių sprendimų žmonėms.