Praėję metai Lietuvoje buvo šilčiausi per visą meteorologinių stebėjimų istoriją, praneša sinoptikai. Vidutinė metinė temperatūra siekė 9,8 laipsnio Celsijaus, o tai yra aukščiausia temperatūra nuo stebėjimų pradžios. Šis rekordas viršijo ankstesnį, užfiksuotą 2019 metais, kai vidutinė temperatūra buvo 9,3 laipsnio.

Sinoptikai pažymi, kad šiltesni nei įprasta orai buvo fiksuojami beveik visus metus, išskyrus keletą trumpų laikotarpių. Ypač šiltos buvo žiemos ir rudens mėnesiai, kai temperatūra dažnai viršijo daugiametes normas. Pavyzdžiui, sausio mėnesį vidutinė temperatūra buvo 3,5 laipsnio aukštesnė nei įprasta.

Šiltesni orai turėjo įtakos ir gamtai. Dėl šiltos žiemos kai kurie augalai pradėjo žydėti anksčiau nei įprasta, o kai kurie gyvūnai nesulaukė įprasto žiemos miego. Be to, šiltesni orai lėmė ir mažesnį sniego kiekį, ypač pietinėje Lietuvos dalyje.

Klimatologai teigia, kad tokie temperatūros pokyčiai yra susiję su klimato kaita, kurią lemia žmogaus veikla. Jie įspėja, kad jei nebus imtasi veiksmų šiai problemai spręsti, ateityje galime susidurti su dar didesniais klimato pokyčiais ir jų padariniais.

Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų pasaulio šalių, klimato kaitos poveikis tampa vis labiau pastebimas. Be šiltesnių žiemų, pastebimi ir kiti ekstremalūs orų reiškiniai, tokie kaip dažnesnės ir intensyvesnės liūtys, sausros bei stiprūs vėjai. Šie pokyčiai daro įtaką ne tik gamtai, bet ir žemės ūkiui, vandens ištekliams bei žmonių sveikatai.

Lietuvos vyriausybė ir mokslininkai aktyviai dirba siekdami mažinti klimato kaitos poveikį. Įgyvendinamos įvairios iniciatyvos, skatinančios atsinaujinančios energijos naudojimą, energijos efektyvumo didinimą bei tvarų žemės ūkį. Taip pat vykdomos švietimo kampanijos, siekiant didinti visuomenės sąmoningumą apie klimato kaitą ir jos padarinius.

Tarptautiniu mastu Lietuva dalyvauja įvairiose klimato kaitos konferencijose ir susitarimuose, tokiuose kaip Paryžiaus klimato susitarimas, siekdama prisidėti prie pasaulinių pastangų mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. Vis dėlto, ekspertai pabrėžia, kad norint pasiekti reikšmingų rezultatų, būtina ne tik vyriausybių, bet ir kiekvieno žmogaus indėlis.

Parašykite komentarą