Teismas svarsto bausmę Mantui Surajevui: prokurorai siūlo laisvės apribojimą
Lietuvos teismas svarsto skirti laisvės apribojimo bausmę žinomam socialinių tinklų veikėjui ir komikui Mantui Surajevui. Prokurorai teigia, kad Surajevas pažeidė įstatymus, tačiau siūlo švelnesnę bausmę, atsižvelgiant į jo bendradarbiavimą su teisėsauga ir nuoširdų gailėjimąsi.
Surajevas, kuris yra gerai žinomas dėl savo humoristinių pasirodymų ir aktyvumo socialiniuose tinkluose, buvo kaltinamas dėl viešosios tvarkos pažeidimo. Prokurorai teigia, kad jo veiksmai galėjo sukelti neigiamas pasekmes visuomenei, tačiau atsižvelgiant į jo elgesį po įvykio, siūloma bausmė yra laisvės apribojimas, o ne laisvės atėmimas.
Incidento aplinkybės
Byla susijusi su 2023 m. spalio mėnesį įvykusiu incidentu, kai Mantas Surajevas socialiniuose tinkluose pasidalino vaizdo įrašu, kuriame buvo užfiksuotas jo pokštas viešoje vietoje. Šis įrašas sukėlė nemažą rezonansą, nes, anot prokurorų, jame buvo elementų, kurie galėjo būti suprasti kaip grasinimas visuomenės saugumui.
Teisėsaugos institucijos pradėjo tyrimą po to, kai gavo keletą skundų iš piliečių. Pagal Lietuvos baudžiamąjį kodeksą, viešosios tvarkos pažeidimas, ypač jei jis sukelia nerimą ar baimę visuomenėje, gali būti baudžiamas įvairiomis sankcijomis, įskaitant laisvės atėmimą iki dvejų metų.
Teismo procesas
Teismo posėdžio metu Surajevas pripažino savo kaltę ir išreiškė apgailestavimą dėl savo veiksmų. Jis pažadėjo ateityje elgtis atsakingiau ir nebekartoti panašių klaidų. Teismas dar turi priimti galutinį sprendimą dėl bausmės, tačiau tikimasi, kad jis atsižvelgs į prokurorų rekomendacijas ir Surajevo elgesį po įvykio.
Surajevo advokatas Raimundas Jurka teismo posėdžio metu pabrėžė, kad jo klientas visiškai bendradarbiavo su teisėsauga nuo pat tyrimo pradžios:
„Mantas iš karto suprato savo klaidos mastą ir ėmėsi visų įmanomų priemonių situacijai ištaisyti. Jis ne tik viešai atsiprašė, bet ir pašalino probleminį turinį, bei savanoriškai pradėjo bendradarbiauti su teisėsauga.”
Visuomenės reakcija
Šis atvejis sulaukė didelio visuomenės dėmesio, nes Surajevas yra populiarus viešas asmuo, turintis daug sekėjų socialiniuose tinkluose. Daugelis jo gerbėjų išreiškė paramą komikui, tikėdamiesi, kad teismas priims teisingą ir proporcingą sprendimą.
Surajevas, kuris turi daugiau nei 200 tūkstančių sekėjų „Instagram” platformoje ir yra vienas populiariausių Lietuvos komiškų turinio kūrėjų, pastaruoju metu aktyviai vystė savo karjerą ne tik socialiniuose tinkluose, bet ir televizijoje. Jis dalyvavo tokiose laidose kaip „Juokas juokais” bei surengė keletą solo pasirodymų didžiuosiuose Lietuvos miestuose.
Socialinių tinklų ekspertė Aistė Žilinskienė komentuodama situaciją pažymėjo, kad influencerių atsakomybė visuomenėje tampa vis svarbesnė tema:
„Turintys didelę įtaką socialiniuose tinkluose turi suvokti, kad jų veiksmai gali turėti reikšmingų pasekmių. Tai ne tik asmeninė, bet ir profesinė atsakomybė.”
Humoro ribos šiuolaikinėje visuomenėje
Ši byla atkreipia dėmesį į platesnį klausimą apie humoro ribas šiuolaikinėje visuomenėje. Kur baigiasi juokas ir prasideda neatsakingas elgesys? Ar socialinių tinklų įžymybės turėtų vadovautis griežtesniais standartais nei eiliniai piliečiai?
Mantas Surajevas, kuris savo karjerą pradėjo kaip stand-up komikas, visada balansavo ant kontroversijos ribos. Jo humoras dažnai būdavo aštrus ir provokuojantis, tačiau būtent tai ir padėjo jam išsiskirti perpildytoje socialinių tinklų erdvėje.
Teisininkai pabrėžia, kad žodžio laisvė, nors ir yra fundamentali demokratinės visuomenės vertybė, nėra absoliuti. Ypač kai kalbama apie turinį, kuris gali kelti grėsmę visuomenės saugumui ar pažeisti kitų asmenų teises.
Tarp juoko ir atsakomybės: ko galime pasimokyti?
Surajevo atvejis tapo savotišku precedentu Lietuvos socialinių tinklų erdvėje. Jis parodė, kad net ir populiariausi influenceriai nėra apsaugoti nuo teisinių pasekmių, jei jų turinys peržengia tam tikras ribas. Kartu ši situacija sukėlė diskusiją apie tai, kaip turėtume vertinti humorą skaitmeniniame amžiuje.
Nors galutinis teismo sprendimas dar nepaskelbtas, jau dabar aišku, kad ši byla paliks žymę ne tik Surajevo karjeroje, bet ir visoje Lietuvos socialinių tinklų kultūroje. Ji primena mums, kad su didele auditorija ateina ir didelė atsakomybė, o humoras, nors ir galinga saviraiškos forma, visada turi būti naudojamas atsakingai.
Galbūt svarbiausia šios istorijos pamoka – kad kiekvienas iš mūsų, nesvarbu, ar turime milijonus sekėjų, ar tik kelias dešimtis draugų, turėtume pagalvoti apie savo žodžių ir veiksmų pasekmes prieš spustelėdami „dalintis” mygtuką. Kartais riba tarp juoko ir neatsakingumo yra plonesnė nei mums atrodo.