Audra siautėja: stiprus vėjas sėja chaosą visoje Lietuvoje
Lietuvoje siautė stiprus vėjas, kuris sukėlė nemažai problemų visoje šalyje. Dėl stipraus vėjo ugniagesiai gelbėtojai sulaukė dešimčių iškvietimų. Daugiausia pranešimų buvo apie nuvirtusius medžius, kurie krito ant kelių, automobilių ar kitų objektų. Kai kuriose vietose vėjas nuplėšė stogus nuo pastatų, o tai sukėlė papildomų rūpesčių gyventojams ir verslams.
Vėjo gūsiai buvo tokie stiprūs, kad kai kuriose vietovėse jie pasiekė pavojingą lygį, todėl gyventojai buvo raginami būti atsargūs ir, jei įmanoma, likti namuose. Dėl nuvirtusių medžių kai kur buvo sutrikdytas eismas, o kai kurie keliai buvo laikinai uždaryti, kol buvo pašalintos kliūtys.
Elektros tiekimo sutrikimai taip pat buvo viena iš problemų, su kuria susidūrė gyventojai. Kai kuriose vietovėse dėl vėjo buvo nutrauktas elektros tiekimas, o tai sukėlė nepatogumų tiek gyventojams, tiek verslams.
Meteorologai įspėjo, kad tokie orai gali tęstis ir artimiausiomis dienomis, todėl gyventojai turėtų būti pasiruošę galimiems vėjo padariniams. Jie taip pat rekomendavo patikrinti ir, jei reikia, sutvirtinti savo namų stogus bei kitus konstrukcinius elementus, kad būtų išvengta galimų nuostolių.
Rekordiniai vėjo gūsiai
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, vėjo gūsiai kai kuriose pajūrio vietovėse siekė net 28-30 m/s, o Klaipėdoje užfiksuotas rekordinis 32 m/s gūsis. Tai atitinka 11-12 balų pagal Boforto skalę ir yra klasifikuojama kaip audra arba uraganas. Žemyninėje dalyje vėjo gūsiai siekė 20-25 m/s.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovas Ramūnas Matulis pranešė, kad per pastarąsias 24 valandas gelbėtojai gavo daugiau nei 120 iškvietimų, susijusių su audros padariniais. Daugiausia darbo teko Klaipėdos, Šiaulių ir Kauno apskričių ugniagesiams.
Elektros tiekimo sutrikimai
ESO duomenimis, elektros tiekimas buvo sutrikęs daugiau nei 15 000 vartotojų. Labiausiai nukentėjo Žemaitijos regionas, kur be elektros liko apie 8000 namų ūkių. Bendrovės atstovai užtikrino, kad gedimų šalinimo komandos dirba sustiprintu režimu, tačiau įspėjo, kad kai kuriose atokesnėse vietovėse elektros tiekimo atstatymas gali užtrukti iki 24 valandų.
„Turime mobilizavę visas įmanomas pajėgas, įskaitant rangovų brigadas. Prioritetą teikiame kritinės infrastruktūros objektams – ligoninėms, vandens tiekimo įmonėms ir kitiems svarbiems objektams,” – teigė ESO atstovas spaudai Tomas Kavaliauskas.
Transporto sutrikimai
Lietuvos automobilių kelių direkcija pranešė, kad dėl nuvirtusių medžių buvo laikinai uždaryti keli regioninės reikšmės keliai, ypač Kretingos, Plungės ir Telšių rajonuose. Klaipėdos uostas laikinai apribojo laivų judėjimą, o keltų linijos į Švediją ir Vokietiją pranešė apie vėlavimus.
Lietuvos geležinkeliai informavo apie vėlavimus kai kuriuose maršrutuose dėl ant bėgių nuvirtusių medžių. Vilniaus ir Kauno oro uostai taip pat pranešė apie kai kurių skrydžių vėlavimus, nors didesnių sutrikimų pavyko išvengti.
Gamtos stichijos pamokos: ko išmokome ir ko tikėtis
Klimatologai pastebi, kad pastaraisiais metais ekstremalių oro reiškinių Lietuvoje daugėja. Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros vedėjas prof. Arūnas Bukantis pabrėžia, kad tai gali būti susiję su klimato kaita.
„Nors vienas atskiras įvykis negali būti tiesiogiai siejamas su klimato kaita, tačiau bendras ekstremalių reiškinių padažnėjimas atitinka klimato modelių prognozes. Lietuvai reikia rimčiau ruoštis tokiems reiškiniams ateityje,” – teigia profesorius.
Gyventojams patariama sekti orų prognozes, turėti namuose būtiniausių priemonių elektros dingimo atvejui – žibintuvėlių, radijo imtuvų su baterijomis, vandens atsargų. Taip pat rekomenduojama apgenėti pavojingus medžius prie namų, sutvirtinti stogus ir kitus konstrukcinius elementus.
Kol audra rimsta, Lietuvos žmonės dar kartą įsitikino, kad gamta primena savo galią. Tačiau kartu matome ir bendruomeniškumo apraiškas – kaimynai padeda vieni kitiems tvarkyti nuvirtusius medžius, dalinasi generatoriais ir kitais ištekliais. Galbūt tai primena, kad susidūrę su gamtos stichijomis, mes vis dar gebame susivienyti ir įveikti sunkumus kartu.