STT pradėjo tyrimą dėl R. Žemaitaičio kelionės į JAV
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo tyrimą dėl planuotos Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio kelionės į Jungtines Amerikos Valstijas. Tyrimas pradėtas siekiant išsiaiškinti, ar kelionės organizavimas ir finansavimas atitinka teisės aktus ir ar nėra galimų korupcijos požymių.
Remigijus Žemaitaitis, priklausantis opozicijai, planavo vykti į JAV dalyvauti įvairiuose susitikimuose ir renginiuose, tačiau kelionės aplinkybės sukėlė įtarimų dėl galimo interesų konflikto ir netinkamo lėšų naudojimo. STT siekia nustatyti, ar kelionės išlaidos buvo padengtos teisėtai ir ar nebuvo pažeisti viešųjų ir privačių interesų derinimo principai.
Kelionės detalės ir įtarimai
Tyrimo metu bus analizuojami dokumentai, susiję su kelionės organizavimu, finansavimu ir galimais ryšiais su trečiosiomis šalimis. STT taip pat ketina apklausti su šia kelione susijusius asmenis, siekiant išsiaiškinti visas aplinkybes.
Kaip paaiškėjo iš neoficialių šaltinių, R. Žemaitaitis planavo susitikimus su JAV verslo atstovais ir politikais Vašingtone bei Niujorke. Kelionės programa apėmė vizitus į Kongresą ir susitikimus su lietuvių diaspora. Tačiau įtarimų sukėlė tai, kad kelionės finansavimo šaltiniai nebuvo aiškiai įvardinti oficialiuose dokumentuose.
Seimo Etikos ir procedūrų komisija jau anksčiau buvo gavusi skundą dėl šios kelionės. Komisijos pirmininkas Andrius Mazuronis patvirtino, kad buvo pradėtas preliminarus tyrimas dar prieš STT įsikišimą. „Gavome informacijos, kad kelionės išlaidas galėjo padengti privati įmonė, turinti interesų Lietuvoje energetikos sektoriuje”, – teigė A. Mazuronis.
Politiko pozicija
Remigijus Žemaitaitis teigia, kad kelionė buvo planuota teisėtai ir kad jis pasirengęs bendradarbiauti su tyrėjais, siekiant išsklaidyti visus įtarimus. Jis pabrėžė, kad kelionės tikslas buvo stiprinti tarptautinius ryšius ir atstovauti Lietuvos interesams.
„Visa kelionė buvo planuojama laikantis įstatymų ir Seimo nario etikos kodekso. Visi dokumentai buvo pateikti atsakingoms institucijoms laiku”, – sakė R. Žemaitaitis žurnalistams po susitikimo su STT pareigūnais. Jis taip pat pridūrė, kad „šis tyrimas yra politiškai motyvuotas ir siekia pakenkti opozicijos darbui”.
Žemaitaitis, buvęs „Tvarkos ir teisingumo” partijos pirmininkas, dabar vadovauja „Nemuno aušros” partijai ir yra žinomas dėl aštrių pasisakymų prieš valdančiąją daugumą.
Politinės bangos
STT tyrimas yra dalis platesnių pastangų užtikrinti skaidrumą ir kovoti su korupcija viešajame sektoriuje. Tyrimo rezultatai gali turėti įtakos ne tik Remigijaus Žemaitaičio reputacijai, bet ir platesniam politiniam kontekstui Lietuvoje.
Politologai pastebi, kad pastaruoju metu STT aktyviai tiria parlamentarų veiklą. 2022-2023 metais buvo pradėti tyrimai dėl kelių Seimo narių galimų pažeidimų, susijusių su lėšų panaudojimu ir interesų konfliktais. Vilniaus universiteto politologas Tomas Janeliūnas pažymi, kad „parlamentarų kelionių finansavimo skaidrumas išlieka jautri tema, ypač artėjant rinkimams”.
Teisininkai primena, kad pagal galiojančius įstatymus, Seimo narių kelionės gali būti finansuojamos iš Seimo kanceliarijos lėšų, politinės partijos ar asmeninių lėšų, tačiau finansavimas iš privačių įmonių ar organizacijų gali kelti interesų konflikto riziką.
Skaidrumo kaina politikoje
Šis atvejis vėl atkreipia dėmesį į politikų atskaitomybės ir skaidrumo svarbą. Nors parlamentarų tarptautiniai ryšiai yra reikalingi ir naudingi valstybei, jų finansavimo mechanizmai turi būti visiškai skaidrūs. Kelionių finansavimo neaiškumai ne tik kenkia konkrečių politikų reputacijai, bet ir mažina visuomenės pasitikėjimą visa politine sistema.
Kaip rodo pastarųjų metų tyrimai, Lietuvos gyventojų pasitikėjimas Seimu išlieka vienas žemiausių tarp valstybės institucijų – vos 18%. Tokie atvejai, kai aukšti pareigūnai įtariami neskaidriais veiksmais, šį rodiklį gali dar labiau sumažinti.
Politikų elgesio standartai demokratinėje visuomenėje turi būti aukštesni nei minimalūs teisiniai reikalavimai. Nepriklausomai nuo to, kaip baigsis šis tyrimas, jis jau tapo dar vienu priminimo ženklu, kad politinėje arenoje kiekvienas žingsnis yra stebimas, o skaidrumas – ne pasirinkimas, bet būtinybė.