Pabradėje vyksta intensyvūs gelbėjimo darbai po potvynio
Pabradėje vyksta intensyvūs gelbėjimo darbai, kuriuos koordinuoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Remigijus Baltrėnas. Situacija yra sudėtinga, tačiau gelbėtojai deda visas pastangas, kad užtikrintų žmonių saugumą ir kuo greičiau išspręstų susidariusią padėtį.
Potvynį sukėlė pastarųjų dienų intensyvūs lietūs, kai per 48 valandas iškrito beveik mėnesio kritulių norma. Žeimenos upė išsiliejo iš krantų, užliejusi dalį miesto teritorijos ir aplinkinių kaimų. Šiuo metu vanduo jau pasiekė kai kurių namų pirmuosius aukštus, o žemesnėse vietovėse gyvenantys žmonės buvo evakuoti.
Operacijos mastas ir koordinavimas
Remigijus Baltrėnas pabrėžė, kad svarbiausia yra veikti greitai ir efektyviai, kad būtų išvengta didesnių nuostolių. „Turime labai ribotą laiko langą, kol vanduo pakils dar labiau. Mūsų prioritetas – žmonių gyvybių apsauga ir kritinės infrastruktūros išsaugojimas”, – sakė jis žurnalistams operacijos štabe.
Gelbėjimo operacijoje dalyvauja įvairios tarnybos:
- PAGD gelbėtojai su specialia įranga
- Švenčionių rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisija
- Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų kariai
- Greitosios medicinos pagalbos brigados
- Policijos pareigūnai
- Vietiniai savanoriai
Į nelaimės vietą atgabenta 15 motorinių valčių, aukštos pravažumo technikos ir vandens siurblių. Jau evakuota per 40 gyventojų, tarp jų – 12 vaikų ir 5 senyvo amžiaus asmenys, kuriems reikalinga ypatinga priežiūra.
Gyventojų reakcija ir pagalba
Vietiniai gyventojai aktyviai įsitraukė į pagalbos teikimą. Pabradės kultūros centre įrengtas laikinas prieglobstis nukentėjusiems, kur teikiama pirmoji pagalba, maistas ir psichologinė parama.
„Tokio masto potvynio Pabradėje nebuvo mažiausiai 20 metų”, – pasakoja ilgametis miesto gyventojas Vytautas Kaziulionis. „Bet žmonės nepanikuoja, visi padeda vieni kitiems. Matau, kaip kaimynai neša smėlio maišus, gelbsti senolius iš užlietų namų.”
Žvilgsnis į priekį: potvynio pamokos
Nors situacija išlieka įtempta, tačiau tikimasi, kad viskas bus išspręsta artimiausiu metu. Hidrometeorologų prognozės rodo, kad kritulių kiekis turėtų mažėti, o vandens lygis upėje – stabilizuotis per artimiausias 24 valandas.
Ši ekstremali situacija dar kartą parodė, kaip svarbu turėti veiksmingą ankstyvojo perspėjimo sistemą ir nuolat atnaujinti potvynių valdymo planus. Baltrėno teigimu, po šio įvykio bus peržiūrėti ir atnaujinti Švenčionių rajono civilinės saugos planai, o gyventojams bus organizuojami papildomi mokymai, kaip elgtis ekstremaliose situacijose. Pabradės atvejis taps svarbiu precedentu, padėsiančiu geriau pasiruošti galimiems gamtos išbandymams ateityje, ypač klimato kaitos kontekste, kai ekstremalūs oro reiškiniai tampa vis dažnesni.