Prezidentas Nausėda: Lietuvos saugumas – prioritetas besikeičiančiame geopolitiniame kontekste
Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda po susitikimo su užsienio politikos ir saugumo klausimais pateikė savo komentarus. Susitikime buvo aptarti svarbiausi šalies saugumo iššūkiai ir užsienio politikos prioritetai.
Prezidentas pabrėžė, kad Lietuva turi stiprinti savo gynybinius pajėgumus ir bendradarbiavimą su sąjungininkais, siekiant užtikrinti šalies saugumą. Taip pat buvo kalbėta apie regioninį bendradarbiavimą ir svarbą išlaikyti tvirtą poziciją tarptautinėje arenoje.
„Šiandieniniame pasaulyje matome daugybę iššūkių, kurie reikalauja mūsų budrumo ir strateginio mąstymo. Rusijos agresija Ukrainoje parodė, kad turime būti pasirengę įvairiems scenarijams,” – sakė G. Nausėda žurnalistams po susitikimo.
Prezidentas taip pat pabrėžė, kad Lietuva aktyviai remia Ukrainą jos kovoje už laisvę ir teritorinį vientisumą. Nuo karo pradžios 2022 m. vasarį, Lietuva yra viena didžiausių Ukrainos rėmėjų, vertinant pagalbą kaip BVP dalį – iki šiol suteikta karinė, humanitarinė ir finansinė parama viršija 0,7% šalies BVP.
Gynybos finansavimo didinimas
G. Nausėda akcentavo, kad Lietuva turi būti pasirengusi reaguoti į kylančias grėsmes ir aktyviai dalyvauti tarptautinėse iniciatyvose, kurios prisideda prie taikos ir stabilumo užtikrinimo.
Šiuo metu Lietuva gynybai skiria 2,75% BVP, tačiau Prezidentas ne kartą yra išreiškęs paramą siūlymui šį skaičių padidinti iki 3% BVP artimiausiais metais. Tokį žingsnį jau žengė kaimyninė Lenkija, kuri šiais metais gynybai skiria net 4% savo BVP.
„Mūsų geografinė padėtis įpareigoja mus būti budriais. Investicijos į gynybą – tai investicijos į mūsų visų saugumą ir ateitį,” – pabrėžė šalies vadovas.
Regioninis bendradarbiavimas
Susitikime taip pat buvo aptartas glaudesnis bendradarbiavimas su Baltijos šalimis ir Lenkija. Prezidentas paminėjo, kad praėjusią savaitę vykęs Baltijos šalių ir Lenkijos vadovų susitikimas Varšuvoje parodė vieningą požiūrį į regiono saugumo klausimus.
„Mūsų regioninis bendradarbiavimas niekada nebuvo toks glaudus kaip dabar. Su Baltijos šalimis ir Lenkija kuriame bendrą saugumo architektūrą, kuri padės atgrasyti potencialius agresorius,” – teigė G. Nausėda.
Prezidentas taip pat išreiškė pasitikėjimą, kad bendromis pastangomis bus pasiekti užsibrėžti tikslai ir sustiprinta šalies pozicija globaliame kontekste.
Žvilgsnis į rytojų: tarp iššūkių ir galimybių
Lietuva, būdama NATO ir ES nare, turi unikalią galimybę formuoti tarptautinę darbotvarkę ir ginti savo interesus. Tačiau tai reikalauja nuolatinio budrumo ir strateginio mąstymo. Kaip pažymėjo Prezidentas, šiandieniniai sprendimai lems rytdienos saugumą.
„Esame maža, bet ryžtinga valstybė. Mūsų stiprybė – vienybėje su partneriais ir aiškioje vertybinėje pozicijoje. Nepaisant to, kokie iššūkiai mūsų lauktų, Lietuva išliks patikimu sąjungininku ir principinga demokratine valstybe,” – apibendrino G. Nausėda.
Prezidento teigimu, ateinantys metai bus lemiami formuojant naują Europos saugumo architektūrą, kurioje Lietuva siekia užimti aktyvaus, o ne pasyvaus stebėtojo vaidmenį. Mūsų šalies patirtis ir žinios apie Rytų kaimynystę tampa vis vertingesnės sąjungininkams, o tai atveria naujas galimybes stiprinti Lietuvos balsą tarptautinėje arenoje.