Pabradėje įvykusi amerikiečių karių tragedija sulaukė Baltarusijos dėmesio
Pabradėje įvykusi amerikiečių karių tragedija sulaukė Baltarusijos dėmesio. Incidentas, kurio metu žuvo JAV karys, tapo pretekstu Baltarusijai skleisti dezinformaciją ir bandyti pasinaudoti situacija savo propagandos tikslais. Baltarusijos žiniasklaida ir oficialūs asmenys pradėjo platinti melagingą informaciją apie įvykį, siekdami diskredituoti NATO ir Lietuvos bendradarbiavimą su JAV kariuomene.
Incidento detalės ir pirmoji reakcija
Incidentas įvyko 2023 m. rugsėjo mėnesį Pabradės poligone, kai per karinių pratybų metu įvykusį nelaimingą atsitikimą žuvo JAV karys. Remiantis oficialiais JAV kariuomenės Europoje duomenimis, nelaimingas atsitikimas įvyko dėl techninių priežasčių, atliekant įprastus mokymus.
Vos tik paskelbus apie incidentą, Baltarusijos valstybinė naujienų agentūra „BelTA” ir televizijos kanalas „ONT” pradėjo platinti nepatvirtintus teiginius, esą incidentas įvyko dėl „netvarkos NATO bazėje” ir „prastos amerikiečių karių disciplinos”. Baltarusijos gynybos ministerijos atstovas Igoris Korolenka savo pareiškime netgi užsiminė, kad „NATO karinė infrastruktūra prie Baltarusijos sienos kelia grėsmę regiono stabilumui”.
Dezinformacijos kampanijos analizė
Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikai išskyrė tris pagrindines Baltarusijos skleidžiamos dezinformacijos kryptis:
1. Bandymai pavaizduoti NATO pajėgas Lietuvoje kaip nekompetentingas ir pavojingas
2. Teiginiai, kad Lietuvos visuomenė priešiškai nusiteikusi prieš JAV karius
3. Melagingos informacijos skleidimas apie tariamą JAV ketinimą nuslėpti incidento detales
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas dr. Nerijus Maliukevičius pažymi, kad tokia dezinformacijos taktika nėra nauja: „Baltarusijos režimas, glaudžiai bendradarbiaudamas su Rusija, sistemingai išnaudoja bet kokius incidentus NATO rytiniame flange, siekdamas pakirsti pasitikėjimą Aljansu ir sukelti nesutarimus tarp sąjungininkų.”
Lietuvos ir JAV koordinuotas atsakas
Lietuvos ir JAV pareigūnai greitai reagavo į šią situaciją, pabrėždami, kad tokie incidentai yra tragiški, tačiau jie neturėtų būti naudojami politiniams tikslams. Jie taip pat pabrėžė, kad bendradarbiavimas tarp Lietuvos ir JAV kariuomenių yra stiprus ir tęsis nepaisant tokių iššūkių.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis specialiame pareiškime pasmerkė „ciniškas pastangas politizuoti tragišką įvykį” ir pabrėžė, kad „tokios dezinformacijos kampanijos yra dalis platesnės hibridinės strategijos, nukreiptos prieš demokratines vertybes ir transatlantinį bendradarbiavimą”.
JAV ambasada Vilniuje išplatino oficialų pranešimą, kuriame išreiškė padėką Lietuvos institucijoms už profesionalų bendradarbiavimą tiriant incidentą ir pasmerkė „piktybiškus bandymus manipuliuoti visuomenės nuomone tragiško įvykio kontekste”.
Saugumo ekspertų įžvalgos
NATO Strateginės komunikacijos kompetencijos centro Rygoje ekspertai atkreipia dėmesį, kad Baltarusijos veiksmai atspindi platesnę Rusijos ir jos sąjungininkų strategiją, kuria siekiama pakirsti visuomenės pasitikėjimą NATO pajėgomis Baltijos regione.
Lietuvos kariuomenės atstovas pulkininkas Gintaras Koryzna patvirtino, kad po incidento buvo sustiprinta informacinė apsauga Pabradės poligone ir kitose karinėse bazėse, kuriose tarnauja NATO kariai: „Mes suprantame, kad esame nuolatinio informacinio karo taikiklyje, todėl turime būti pasiruošę greitai reaguoti į dezinformacijos atvejus ir užtikrinti skaidrią komunikaciją.”
Budrumas informaciniame fronte
Šis įvykis dar kartą parodė, kaip svarbu būti budriems ir kritiškai vertinti informaciją, ypač kai ji sklinda iš šalių, kurios turi interesų destabilizuoti regioną. Lietuvos visuomenė ir tarptautiniai partneriai yra raginami nepasiduoti provokacijoms ir toliau stiprinti bendradarbiavimą saugumo srityje.
Incidentas Pabradėje tapo savotišku testu, parodančiu, kaip greitai ir efektyviai demokratinės šalys gali reaguoti į informacines atakas. Nors tragedijos negalima atšaukti, koordinuotas ir atviras Lietuvos bei JAV institucijų bendradarbiavimas padėjo užkirsti kelią dezinformacijos plitimui ir sustiprino abipusį pasitikėjimą. Kaip pažymėjo vienas NATO pareigūnas, „priešiškų jėgų bandymai pasinaudoti tragedija tik sustiprina mūsų ryžtą dirbti kartu ir ginti bendras vertybes”.