Donaldas Trumpas, tapęs JAV prezidentu, pradėjo įgyvendinti savo rinkimų kampanijos pažadus, kurie gali turėti reikšmingų pasekmių ne tik JAV, bet ir visam pasauliui, įskaitant Lietuvą. Jo politika, orientuota į „Amerika pirmiausia“, gali pakeisti tarptautinius santykius ir prekybos susitarimus, kurie iki šiol buvo pagrįsti globalizacijos principais.

Vienas iš pagrindinių Trumpo politikos aspektų yra siekis peržiūrėti ir galbūt nutraukti kai kuriuos tarptautinius prekybos susitarimus, kuriuos jis laiko nenaudingais JAV. Pavyzdžiui, jis pasitraukė iš Trans-Ramiojo vandenyno partnerystės (TPP) ir peržiūrėjo Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos susitarimą (NAFTA), kuris buvo pakeistas į JAV-Meksikos-Kanados susitarimą (USMCA). Tokie veiksmai gali turėti įtakos ir Lietuvos ekonomikai, ypač jei bus pakeisti ES ir JAV prekybos santykiai. Lietuva, kaip ES narė, yra tiesiogiai susijusi su šiais susitarimais, todėl bet kokie pokyčiai gali paveikti Lietuvos eksportą į JAV, ypač technologijų, maisto produktų ir tekstilės sektoriuose.

Be to, Trumpo administracija gali keisti JAV požiūrį į NATO ir Europos saugumą. Nors Trumpas per rinkimų kampaniją kėlė klausimus dėl NATO sąjungininkų įsipareigojimų, jo administracija patvirtino paramą aljansui, tačiau kartu reikalavo, kad sąjungininkai didintų savo gynybos biudžetus. Lietuva, kaip NATO narė, turi būti pasirengusi galimiems pokyčiams JAV karinės politikos srityje, ypač atsižvelgiant į Rusijos grėsmę regione. Lietuva jau padidino savo gynybos išlaidas, siekdama atitikti NATO reikalavimus, ir toliau stiprina savo karinius pajėgumus.

Kitas svarbus aspektas yra energetikos politika. Trumpas siekia skatinti JAV energetikos sektorių, ypač naftos ir dujų gavybą, ir pasitraukė iš Paryžiaus klimato susitarimo, siekdamas sumažinti reguliavimą ir skatinti iškastinio kuro naudojimą. Tai gali turėti įtakos pasaulinėms energijos kainoms, kurios yra svarbios Lietuvai, kaip energijos importuotojai. Be to, JAV energetikos politika gali paveikti ir Lietuvos pastangas diversifikuoti energijos šaltinius bei mažinti priklausomybę nuo Rusijos dujų. Lietuva jau ėmėsi veiksmų, kad diversifikuotų savo energijos tiekimą, įskaitant suskystintų gamtinių dujų terminalo statybą Klaipėdoje.

Galiausiai, Trumpo politika imigracijos srityje gali turėti netiesioginį poveikį Lietuvai. Jei JAV sugriežtins imigracijos taisykles, tai gali paveikti lietuvių bendruomenę JAV ir jų galimybes dirbti bei gyventi šioje šalyje. Tai taip pat gali turėti įtakos Lietuvos darbo rinkai, jei daugiau lietuvių nuspręs grįžti į tėvynę. Lietuva jau susiduria su demografiniais iššūkiais, todėl grįžtančių emigrantų srautas galėtų turėti teigiamą poveikį darbo rinkai ir ekonomikai.

Apibendrinant, nors Trumpo politika pirmiausia orientuota į JAV interesus, jos poveikis gali būti jaučiamas ir Lietuvoje. Svarbu, kad Lietuvos politikai ir verslo lyderiai atidžiai stebėtų šiuos pokyčius ir būtų pasirengę prisitaikyti prie naujų sąlygų tarptautinėje arenoje. Tai apima ne tik ekonominius ir saugumo aspektus, bet ir socialinius bei aplinkosauginius iššūkius, kurie gali kilti dėl JAV politikos pokyčių.

Parašykite komentarą