Pabradės poligone vykusi paieškų ir gelbėjimo operacija
Pabradės poligone vykusi paieškų ir gelbėjimo operacija pritraukė didelį dėmesį. Operacijos metu buvo pasitelkti įvairūs gelbėjimo būriai, įskaitant kariuomenės ir policijos pajėgas. Pagrindinis tikslas buvo surasti dingusį asmenį, kuris, kaip manoma, galėjo pasiklysti tankiuose miškuose.
Modernios technologijos gelbėjimo darbuose
Operacijos metu buvo naudojami modernūs paieškos įrankiai, tokie kaip dronai ir termovizoriai, kurie padėjo efektyviau skenuoti teritoriją. Be to, į paieškas buvo įtraukti ir specialiai apmokyti šunys, kurie padėjo sekti galimus pėdsakus.
Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgos (SOP) pasitelkė DJI Matrice 300 RTK tipo dronus su termovizinėmis kameromis, kurie gali aptikti žmogaus kūno skleidžiamą šilumą net ir tankiame miške. Šie dronai gali skraidyti iki 55 minučių ir pasiekti iki 15 km atstumą, kas leido apžvelgti didžiulę Pabradės poligono teritoriją, kuri užima apie 13 000 hektarų.
Sudėtingos paieškos sąlygos
Paieškos ir gelbėjimo operacija buvo sudėtinga dėl sudėtingo reljefo ir oro sąlygų, tačiau gelbėtojai dirbo be pertraukų, siekdami kuo greičiau surasti dingusį asmenį. Operacijos metu buvo užtikrintas saugumas tiek paieškos dalyviams, tiek aplinkiniams gyventojams.
Paieškos vykdytos esant -5°C temperatūrai, o tai dar labiau komplikavo situaciją, nes dingusio asmens išgyvenimo galimybės tokiomis sąlygomis žymiai sumažėja po 24 valandų. Pabradės poligono teritorija pasižymi ne tik miškingumu, bet ir pelkėtomis vietovėmis, kurios sunkiai praeinamos net ir patyrusiems gelbėtojams.
Tarpinstitucinis bendradarbiavimas
Operacijoje dalyvavo Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas” kariai, KASP Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės savanoriai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento specialistai. Iš viso operacijoje dalyvavo virš 120 žmonių.
Paieškos koordinavimui buvo įkurtas specialus štabas, kuriame dirbo visų dalyvaujančių institucijų atstovai. Štabas naudojo BALTNET ryšių sistemą, kuri užtikrino nepertraukiamą komunikaciją tarp visų paieškos grupių.
Iš tamsos į šviesą: ko išmokome
Ši operacija parodė, kaip svarbu yra turėti gerai parengtus ir koordinuotus gelbėjimo būrius, kurie gali greitai reaguoti į ekstremalias situacijas. Nors paieškos dar tęsiasi, tikimasi, kad bendros pastangos padės sėkmingai užbaigti operaciją.
Pabradės poligono atvejis atskleidė ir tam tikras spragas Lietuvos gelbėjimo sistemoje – trūksta specialistų, mokančių dirbti su termovizinėmis kameromis ekstremaliomis sąlygomis, taip pat reikalingi papildomi mokymai koordinuotam darbui tarp skirtingų institucijų. Nepaisant to, šios operacijos metu sukaupta patirtis bus neįkainojama ateities gelbėjimo misijoms. Kaip sakė operacijos vadovas mjr. Tomas Balčiūnas: „Kiekviena tokia operacija – tai ne tik bandymas išgelbėti žmogų, bet ir galimybė tobulėti mums patiems. Šiandien išmoktos pamokos rytoj gali išgelbėti kažkieno gyvybę.”