Lietuvos pasieniečiai sustabdė keturis migrantus prie sienos
Per pastarąją parą Lietuvos pasieniečiai neleido į šalį patekti keturiems migrantams. Šis sprendimas buvo priimtas siekiant užtikrinti valstybės sienos saugumą ir laikantis galiojančių teisės aktų. Pasieniečiai nuolat stebi situaciją prie sienos ir imasi visų būtinų priemonių, kad užkirstų kelią neteisėtam sienos kirtimui. Šiuo metu Lietuvos sienos apsaugos tarnyba aktyviai bendradarbiauja su kitomis institucijomis, siekdama efektyviai valdyti migracijos srautus ir užtikrinti viešąją tvarką.
Migracijos situacija pastaruoju metu
Nuo 2021 metų vasaros, kai prasidėjo hibridinė Baltarusijos režimo ataka, Lietuva susiduria su nuolatiniais bandymais neteisėtai kirsti valstybės sieną. Vien per 2023 metus užfiksuota daugiau nei 4,5 tūkstančio bandymų neteisėtai patekti į Lietuvos teritoriją iš Baltarusijos pusės.
Pasak Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovų, dauguma migrantų atvyksta iš Irako, Sirijos, Afganistano ir kai kurių Afrikos šalių. Šie asmenys dažniausiai neturi reikiamų dokumentų, o jų kelionę organizuoja nelegalūs tarpininkai, veikiantys su Baltarusijos pareigūnų žinia.
Fizinio barjero efektyvumas
Prie Lietuvos-Baltarusijos sienos įrengtas fizinis barjeras – 4 metrų aukščio tvora su koncertina – ženkliai sumažino sėkmingų sienos kirtimų skaičių. Tačiau, kaip pastebi VSAT, migrantai nuolat ieško naujų būdų apeiti kliūtis:
- Naudoja specialias kopėčias ir kitas priemones tvorai įveikti
- Bando kirsti sieną per upes ir pelkes, kur fizinis barjeras nėra įrengtas
- Vis dažniau pasitelkia dronų žvalgybą ieškodami silpnesnių sienos apsaugos vietų
Pasieniečiai savo ruožtu stiprina stebėjimo sistemas – naudojami modernūs termovizoriai, dronai ir judesio davikliai, padedantys aptikti sienos pažeidėjus bet kokiu paros metu.
Tarptautinis bendradarbiavimas
Lietuva aktyviai bendradarbiauja su ES sienos apsaugos agentūra FRONTEX, kurios pareigūnai nuolat dalyvauja patruliuojant Lietuvos-Baltarusijos pasienį. Šiuo metu Lietuvoje dirba apie 100 FRONTEX pareigūnų iš įvairių ES šalių.
Taip pat vyksta glaudus bendradarbiavimas su Latvija ir Lenkija, kurios susiduria su panašiomis problemomis. Šalys keičiasi informacija apie migrantų judėjimo tendencijas ir koordinuoja veiksmus siekdamos užtikrinti efektyvią ES išorinės sienos apsaugą.
Žiemos iššūkiai pasienyje
Artėjant šaltajam sezonui, pasieniečiai pastebi, kad migrantų srautai šiek tiek mažėja, tačiau visiškai nesustoja. Žiemos sąlygos kelia papildomų iššūkių tiek migrantams, tiek sienos apsaugos pareigūnams.
VSAT atstovas Giedrius Mišutis anksčiau yra pažymėjęs, kad žiemos metu ypač svarbu užtikrinti, jog nebūtų humanitarinių tragedijų – pasieniečiai aprūpinti šiltais drabužiais, termosais ir kitomis priemonėmis, kad galėtų suteikti būtiniausią pagalbą sulaikytiems asmenims.
Sienos sargyba: tarp saugumo ir žmogiškumo
Nors migracijos spaudimas Lietuvai išlieka rimtu iššūkiu, svarbu neprarasti pusiausvyros tarp valstybės saugumo užtikrinimo ir žmogiškumo principų laikymosi. Pasieniečiai kasdien susiduria su sudėtingomis situacijomis, kai tenka priimti greitus sprendimus dėl asmenų, bandančių kirsti sieną.
Nepaisant įtampos pasienyje, Lietuva išlieka įsipareigojusi laikytis tarptautinės teisės normų ir ginti savo teritorijos neliečiamumą. Tuo pačiu metu šalis aktyviai ieško ilgalaikių sprendimų bendradarbiaujant su ES partneriais, kad būtų užkirstas kelias organizuotam migrantų gabenimui ir sustabdytas hibridinis Baltarusijos režimo spaudimas.