Vilniaus arkikatedroje bus laikomos šv. Mišios už dingusius JAV karius
Šį sekmadienį Vilniaus arkikatedroje bazilikoje vyks ypatingos šv. Mišios, skirtos pagerbti ir prisiminti JAV karius, dingusius be žinios tarnybos metu. Šis renginys skirtas pagerbti ir prisiminti tuos, kurie tarnavo savo šaliai ir dingo be žinios. Ceremonijoje dalyvaus tiek Lietuvos, tiek JAV atstovai, siekdami parodyti solidarumą ir pagarbą kariams bei jų šeimoms.
Pasak JAV ambasados Lietuvoje atstovų, šios šv. Mišios bus laikomos Nacionalinės karo belaisvių ir dingusių be žinios asmenų pripažinimo dienos proga, kuri JAV minima rugsėjo trečiąjį penktadienį. Šiemet ši diena pažymima rugsėjo 20-ąją.
„Amerikoje šią dieną tradiciškai iškeliama ypatinga juoda vėliava su užrašu ‘POW/MIA’ (karo belaisviai/dingę be žinios), kuri simbolizuoja tautos ryžtą niekada nepamiršti tų, kurie negrįžo namo”, – paaiškino JAV ambasados Lietuvoje atstovas.
Lietuvos ir JAV karinio bendradarbiavimo istorija ypač sustiprėjo po Lietuvos įstojimo į NATO 2004 metais. Nuo to laiko Lietuvos kariai dalyvavo bendrose misijose Afganistane, Irake ir kitose konfliktų zonose, kur kai kurie kariai taip pat dingo be žinios.
Šv. Mišias aukos Lietuvos kariuomenės ordinaras vyskupas Gintaras Grušas, kuris pats turi JAV pilietybę ir gerai supranta abiejų šalių tradicijas. Ceremonijoje dalyvaus aukšto rango Lietuvos ir JAV kariuomenės atstovai, diplomatai bei dingusių karių šeimų nariai.
Šv. Mišios yra svarbi tradicija, leidžianti bendruomenei susiburti ir išreikšti savo paramą bei užuojautą. Tai taip pat priminimas apie taikos ir saugumo svarbą pasaulyje. Renginys Vilniaus arkikatedroje taps simboliniu momentu, jungiančiu dvi tautas bendrame siekyje atminti ir pagerbti tuos, kurie paaukojo savo gyvybes už laisvę ir teisingumą.
Neblėstanti atmintis: tiltas tarp dviejų sąjungininkių
Šis renginys įgauna ypatingą reikšmę dabartiniame geopolitiniame kontekste, kai JAV karinis buvimas Baltijos regione yra kaip niekada svarbus. Nuo 2014 metų, po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos, JAV karių rotacijos Lietuvoje tapo nuolatinės, o abiejų šalių kariniai ryšiai – dar glaudesni.
Mišios už dingusius karius nėra vien ceremonija – tai gyvas priminimas, kad už laisvę kartais mokama aukščiausia kaina. Tuo metu, kai pasaulis susiduria su naujais iššūkiais, dvi NATO sąjungininkės susivienija maldoje, parodydamos, kad nei laikas, nei atstumas negali nutraukti bendros pagarbos ir atminties saitų. Šis renginys – tai ne tik praeities pagerbimas, bet ir bendro įsipareigojimo saugoti viena kitą ateityje išraiška.