Vilniuje nuskambėjo Palestinos rėmėjų balsas: protestas prieš Lietuvos poziciją konflikte
Sekmadienį Vilniaus centre, Katedros aikštėje, įvyko protestas, kuriame dalyvavo Palestinos rėmėjai, išreiškiantys nepasitenkinimą Lietuvos valdžios parama Izraeliui. Protestuotojai susirinko siekdami atkreipti dėmesį į situaciją Palestinoje ir paraginti Lietuvos valdžią peržiūrėti savo poziciją šiuo klausimu.
Apie 200 žmonių susirinkimas prasidėjo 14 valandą ir tęsėsi beveik tris valandas. Dalyviai laikė plakatus su užrašais, raginančiais taiką ir teisingumą Palestinoje, bei skandavo šūkius, kritikuojančius Izraelio veiksmus. Tarp plakatuose matomų šūkių buvo: „Laisvė Palestinai„, „Sustabdykite genocidą Gazoje” ir „Taika abiem tautoms„.
Protesto priežastys ir kontekstas
Protestas surengtas reaguojant į Lietuvos užsienio reikalų ministerijos poziciją, kuri nuo konflikto pradžios 2023 m. spalio 7 d. nuosekliai remia Izraelio teisę į savigyną. Tačiau protestuotojai pabrėžia, kad parama Izraeliui neturėtų reikšti Gazos civilių gyventojų kančių ignoravimo.
„Mes nesame prieš žydų tautą ar Izraelio valstybę. Mes esame prieš karo nusikaltimus ir civilių žudymą, nesvarbu, kas juos vykdo,” – kalbėjo vienas iš protesto organizatorių Ahmadas Naseras, Lietuvoje gyvenantis palestiniečių kilmės verslininkas.
JT duomenimis, per konfliktą Gazos Ruože jau žuvo daugiau nei 35,000 žmonių, dauguma jų – civiliai. Humanitarinė situacija regione išlieka katastrofiška – trūksta maisto, vandens, medicinos priemonių.
Įvairios visuomenės reakcijos
Protesto dalyviai pabrėžė, kad jų tikslas yra skatinti dialogą ir supratimą tarp tautų, siekiant taikaus konflikto sprendimo. Renginys vyko taikiai, dalyvaujant įvairių amžiaus grupių žmonėms, kurie tikisi, kad jų balsas bus išgirstas tiek Lietuvoje, tiek tarptautinėje bendruomenėje.
Protestą stebėjo ir nedidelė kontraprotestuotojų grupė, laikanti Izraelio vėliavas. Tarp abiejų grupių įvyko keli žodiniai susirėmimai, tačiau policija užtikrino, kad fizinių konfliktų būtų išvengta.
Lietuvos žydų bendruomenės atstovai išreiškė susirūpinimą dėl galimo antisemitizmo apraiškų tokiuose protestuose, nors organizatoriai pabrėžė, kad jų protestas yra nukreiptas prieš Izraelio vyriausybės politiką, o ne prieš žydų tautą.
Tarptautinis kontekstas
Panašūs protestai pastaruoju metu vyksta visoje Europoje ir JAV. Ypač didelio masto demonstracijos buvo surengtos Londone, Paryžiuje, Berlyne ir Niujorke, kur tūkstančiai žmonių reikalavo nutraukti karą Gazoje.
Europos Sąjungos pozicija dėl konflikto išlieka nevienalytė – kai kurios šalys, kaip Ispanija ir Airija, užima kritiškesnę poziciją Izraelio atžvilgiu, o kitos, įskaitant Lietuvą, išreiškia tvirtesnę paramą Izraeliui.
Tarp solidarumo ir politikos: ką reiškia protestai Lietuvoje
Šis protestas Vilniuje – ne tik solidarumo su Palestina išraiška, bet ir ženklas, kad Lietuvos visuomenėje formuojasi įvairesnės nuomonės užsienio politikos klausimais. Nors Lietuva tradiciškai palaiko artimus ryšius su JAV ir jų sąjungininkais, įskaitant Izraelį, dalis piliečių kviečia į labiau subalansuotą požiūrį.
Protestuotojų reikalavimai peržiūrėti Lietuvos poziciją atspindi platesnį norą matyti užsienio politiką, kuri būtų grindžiama ne tik strateginiais interesais, bet ir žmogaus teisių principais. Tačiau kol kas nėra ženklų, kad oficiali Lietuvos pozicija keistųsi – paskutiniame URM pareiškime ir toliau pabrėžiama parama Izraelio saugumui, kartu raginant užtikrinti humanitarinę pagalbą Gazos gyventojams.
Kaip bebūtų, šie protestai primena, kad net ir mažoje Lietuvoje globalūs konfliktai atranda atgarsį, o pilietinė visuomenė vis drąsiau reiškia savo nuomonę sudėtingais tarptautinės politikos klausimais.