Pasienyje su Baltarusija apgręžti neteisėti migrantai
Lietuvos Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) pranešė, kad pasienyje su Baltarusija buvo apgręžti keturi neteisėtai bandę patekti į šalį migrantai. Šis incidentas įvyko pastarosiomis dienomis, kai Lietuvos pasieniečiai sustiprino kontrolę ir stebėjimą pasienio ruože.
VSAT atstovai teigia, kad pastaruoju metu padidėjo bandymų neteisėtai kirsti sieną skaičius, todėl buvo imtasi papildomų priemonių siekiant užkirsti kelią neteisėtai migracijai. Pasieniečiai naudoja modernias technologijas, tokias kaip termovizoriai ir dronai, siekdami efektyviau stebėti pasienio teritoriją ir greitai reaguoti į bet kokius pažeidimus.
Pasak VSAT atstovo spaudai Giedriaus Mišučio, vien per praėjusią savaitę buvo užfiksuota 18 bandymų neteisėtai kirsti Lietuvos-Baltarusijos sieną, kas rodo, kad hibridinio karo elementai vis dar aktyviai naudojami. „Baltarusijos pareigūnai toliau organizuoja ir koordinuoja migrantų srautus, neretai patys aktyviai padeda migrantams pasiekti pasienį,” – teigė Mišutis.
Nuo 2021 m. rugpjūčio, kai Lietuva įvedė apgręžimo politiką, jau apgręžta daugiau nei 20 tūkstančių migrantų. Šiemet iki spalio mėnesio užfiksuota apie 3,8 tūkstančio bandymų neteisėtai kirsti sieną – tai beveik 30% mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai.
Modernios technologijos pasienio apsaugai
Lietuvos pasieniečiai dabar naudoja ne tik termovizijas ir dronus, bet ir naujai įdiegtą fizinį barjerą – 4 metrų aukščio tvorą su spygliuota viela, kuri tęsiasi beveik 550 kilometrų palei Lietuvos-Baltarusijos sieną. Taip pat veikia moderni stebėjimo sistema EPRIS (Elektroninė pasienio rizikos identifikavimo sistema), kuri automatiškai fiksuoja judėjimą pasienyje ir siunčia perspėjimus pareigūnams.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė neseniai patvirtino, kad šiemet pasienio apsaugai skirta papildomai 12 mln. eurų, kurie nukreipti technologijų atnaujinimui ir pareigūnų darbo sąlygų gerinimui.
Lietuvos valdžios institucijos pabrėžia, kad neteisėta migracija kelia grėsmę šalies saugumui ir stabilumui, todėl yra būtina užtikrinti griežtą sienų kontrolę. Be to, bendradarbiaujama su kitomis Europos Sąjungos šalimis ir tarptautinėmis organizacijomis siekiant spręsti migracijos problemas ir užtikrinti, kad būtų laikomasi tarptautinių teisės aktų.
Tarptautinis bendradarbiavimas
Lietuva aktyviai dalyvauja FRONTEX (Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra) operacijose. Šiuo metu Lietuvos pasienyje tarnauja 18 FRONTEX pareigūnų iš įvairių ES šalių, kurie padeda stebėti ir kontroliuoti sieną.
Latvija, Lenkija ir Lietuva sudarė bendrą darbo grupę, kuri reguliariai keičiasi informacija apie migracijos srautus ir koordinuoja veiksmus. Paskutiniame susitikime Varšuvoje rugsėjo mėnesį šalys sutarė dėl bendro reagavimo plano, jei migracijos spaudimas staiga padidėtų.
Rytojaus iššūkiai pasienyje
Šis incidentas dar kartą parodo, kad migracijos srautai išlieka aktualia problema, reikalaujančia nuolatinio dėmesio ir veiksmų tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygmeniu. Lietuvos pasieniečiai ir toliau dirbs siekdami užtikrinti šalies sienų saugumą ir užkirsti kelią neteisėtai migracijai.
Nors oficialūs skaičiai rodo mažėjančią tendenciją, ekspertai įspėja, kad artėjant žiemai migracijos taktika gali keistis. Baltarusijos režimas jau ne kartą įrodė sugebantis greitai adaptuotis prie naujų aplinkybių. Tad Lietuvos pasienio apsauga išlieka nuolatiniame budrumo režime – tiek fizinėje, tiek skaitmeninėje erdvėje. Kaip parodė pastarieji metai, sienų apsauga šiandien reiškia ne tik fizinių barjerų statymą, bet ir nuolatinį technologinį tobulėjimą bei tarptautinį solidarumą.