Lietuvos Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadas Ričardas Grabauskas siekia keisti pareigūnų požiūrį į pažeidėjus, pabrėždamas, kad negalima spardyti surakinto antrankiais žmogaus. Šis požiūris atspindi platesnę tendenciją teisėsaugos institucijose visame pasaulyje, kur vis daugiau dėmesio skiriama žmogaus teisių užtikrinimui ir etikos standartų laikymuisi.
Grabauskas teigia, kad būtina užtikrinti, jog pareigūnai elgtųsi profesionaliai ir laikytųsi žmogaus teisių standartų. Tai reiškia, kad pareigūnai turi būti ne tik gerai apmokyti, bet ir nuolat atnaujinti savo žinias apie teisės aktus, etikos normas ir naujausias praktikas. Mokymai turėtų apimti ne tik fizinio pasirengimo aspektus, bet ir psichologinį pasirengimą, konfliktų valdymą bei komunikacijos įgūdžius.
Grabauskas pabrėžia, kad svarbu ne tik tinkamai reaguoti į pažeidimus, bet ir užtikrinti, kad pareigūnai būtų tinkamai apmokyti ir pasirengę dirbti sudėtingose situacijose. Tai apima gebėjimą greitai ir efektyviai reaguoti į įvairias situacijas, įskaitant krizes, masines demonstracijas ar teroristinius išpuolius. Be to, svarbu, kad pareigūnai turėtų galimybę naudotis modernia įranga ir technologijomis, kurios padėtų jiems atlikti savo darbą saugiai ir efektyviai.
Jis taip pat akcentuoja, kad būtina stiprinti visuomenės pasitikėjimą teisėsaugos institucijomis, o tam reikia nuolat tobulinti pareigūnų darbo metodus ir užtikrinti jų atsakomybę už netinkamą elgesį. Tai gali būti pasiekta per skaidrumo didinimą, viešą atskaitomybę ir griežtą netinkamo elgesio kontrolę. Be to, svarbu, kad teisėsaugos institucijos aktyviai bendradarbiautų su bendruomenėmis, siekdamos geriau suprasti jų poreikius ir lūkesčius.
Visuomenės pasitikėjimas teisėsaugos institucijomis yra esminis demokratinės valstybės elementas. Todėl būtina, kad teisėsaugos institucijos ne tik reaguotų į nusikaltimus, bet ir veiktų prevenciškai, skatindamos teigiamus pokyčius visuomenėje. Tai apima ir bendradarbiavimą su kitomis institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis bei tarptautiniais partneriais, siekiant dalintis gerąja praktika ir patirtimi.