Lietuvoje žiemos sezonas tampa vis mažiau atpažįstamas, o sinoptikai prognozuoja, kad artimiausiais metais sniego ir šalčio galime visai nesulaukti. Klimato kaita ir globalinis atšilimas daro didelę įtaką mūsų regiono orams, todėl tradicinės žiemos su sniegu ir šalčiu tampa vis retesnės.
Meteorologai pastebi, kad pastaraisiais metais žiemos sezonas Lietuvoje tampa vis šiltesnis, o sniego danga išsilaiko vis trumpiau. Tai lemia ne tik klimato pokyčiai, bet ir dažnesni šilto oro srautai iš pietų. Dėl to žiemos mėnesiais dažniau pasitaiko lietaus, o ne sniego, o temperatūra retai nukrenta žemiau nulio. Šie pokyčiai yra dalis platesnės tendencijos, kurią stebi mokslininkai visame pasaulyje, kai vidutinė temperatūra kyla ir ekstremalūs orų reiškiniai tampa dažnesni.
Šie pokyčiai turi įtakos ne tik gamtai, bet ir žmonių gyvenimui. Žemės ūkis, transportas ir energetika yra sritys, kurios tiesiogiai jaučia klimato kaitos padarinius. Pavyzdžiui, žemės ūkyje šiltesnės žiemos gali lemti kenkėjų ir ligų plitimą, o tai gali turėti neigiamą poveikį derliui. Transporto sektoriuje dažnesni lietūs ir šlapdribos gali sukelti daugiau avarijų ir eismo sutrikimų. Energetikos sektoriuje šiltesnės žiemos gali sumažinti šildymo poreikį, tačiau tuo pačiu metu padidinti elektros energijos poreikį dėl dažnesnių audrų ir kitų ekstremalių orų reiškinių.
Be to, keičiasi ir žmonių laisvalaikio įpročiai – žiemos sporto šakos tampa mažiau populiarios, o slidinėjimo kurortai susiduria su iššūkiais dėl sniego trūkumo. Kai kurie kurortai jau pradėjo investuoti į dirbtinio sniego gamybos technologijas, tačiau tai yra brangus ir ne visada efektyvus sprendimas. Be to, dirbtinio sniego gamyba reikalauja daug vandens ir energijos, o tai gali turėti papildomą neigiamą poveikį aplinkai.
Sinoptikai teigia, kad artimiausiais metais žiemos Lietuvoje gali tapti dar šiltesnės, o sniego ir šalčio tikimybė mažės. Tai reiškia, kad tradicinės žiemos pramogos ir veiklos gali tapti retenybe, o prisiminimai apie snieguotas žiemas liks tik praeities dalimi. Šie pokyčiai skatina visuomenę ieškoti naujų būdų prisitaikyti prie besikeičiančio klimato, įskaitant tvarios energijos naudojimą, infrastruktūros pritaikymą ir naujų laisvalaikio formų kūrimą.