Naujo karinio poligono steigimas: būtinybė ar prabanga?
Lietuvos kariuomenės vadas generolas Jonas Vytautas Žukas teigia, kad naujo karinio poligono steigimas yra būtinas siekiant užtikrinti tinkamą karių parengimą ir šalies gynybos pajėgumų stiprinimą. Pasak jo, šiuo metu svarstoma keletas galimų vietų, tačiau vienas regionas išsiskiria savo patogumu ir tinkamumu tiek kariuomenei, tiek vietos bendruomenei.
Generolas pabrėžė, kad naujo poligono steigimas yra ilgalaikis projektas, reikalaujantis kruopštaus planavimo ir derinimo su vietos savivalda bei gyventojais. Jis pažymėjo, kad svarbu atsižvelgti į aplinkosaugos reikalavimus ir užtikrinti, kad poligono veikla netrukdytų vietos gyventojų kasdieniam gyvenimui.
Žukas taip pat akcentavo, kad naujas poligonas leistų kariuomenei efektyviau vykdyti mokymus ir pratybas, taip pat sudarytų sąlygas bendradarbiauti su sąjungininkais iš NATO. Tai, anot jo, prisidėtų prie regiono saugumo stiprinimo ir užtikrintų, kad Lietuvos kariuomenė būtų pasirengusi reaguoti į bet kokias grėsmes.
Nors konkreti vieta dar nėra pasirinkta, generolas išreiškė viltį, kad sprendimas bus priimtas artimiausiu metu, o naujo poligono kūrimas taps svarbiu žingsniu stiprinant šalies gynybinius pajėgumus.
Esami poligonai nebeatitinka šiuolaikinių poreikių
Šiuo metu Lietuvoje veikia keli kariniai poligonai, tačiau didžiausias jų – Pabradės poligonas – jau nebepajėgia aptarnauti visų Lietuvos kariuomenės ir NATO sąjungininkų poreikių. Pastaraisiais metais, ypač po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos 2014 m. ir prasidėjusio karo Ukrainoje 2022 m., NATO sąjungininkų karių skaičius Lietuvoje ženkliai išaugo.
Vien tik Vokietijos vadovaujama NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė, dislokuota Rukloje, apima apie 1600 karių. Kartu su nuolat didėjančiu JAV karių kontingentu bei kitų sąjungininkų karinėmis pratybomis, esami poligonai tampa per maži efektyviam mokymui.
„Mūsų dabartiniai poligonai buvo sukurti kitokiems poreikiams. Šiandien reikia didesnių plotų, modernesnės infrastruktūros ir galimybės treniruotis su sunkiąja technika”, – sakė generolas Žukas.
Galimos naujo poligono vietos
Nors J. V. Žukas neįvardijo konkretaus regiono, tačiau remiantis ankstesniais Krašto apsaugos ministerijos pareiškimais, labiausiai tikėtina naujo poligono vieta galėtų būti Švenčionių rajone. Ši vietovė patraukli dėl kelių priežasčių:
- Santykinai retas apgyvendinimas
- Patogi geografinė padėtis netoli sienos su Baltarusija
- Geras susisiekimas su kitais kariniais objektais
- Tinkamas reljefas įvairioms karinėms pratyboms
Taip pat svarstoma galimybė plėsti jau esamą Gaižiūnų poligoną Jonavos rajone, tačiau tam reikėtų išspręsti sudėtingus žemės nuosavybės klausimus.
Ekonominė nauda regionui
Naujo karinio poligono steigimas atneštų ir ekonominės naudos regionui. Pasak Krašto apsaugos viceministro Vitalijaus Novikovaso, poligono statybai ir priežiūrai būtų sukurta mažiausiai 200 naujų darbo vietų. Be to, padidėjęs karių skaičius regione reikštų papildomą pajamų šaltinį vietos verslams – nuo maitinimo įstaigų iki apgyvendinimo paslaugų.
„Mūsų patirtis rodo, kad karinis objektas gali tapti stipriu ekonominiu varikliu regionui. Pabradėje matome, kaip vietiniai verslai prisitaikė prie kariškių poreikių ir sėkmingai plečiasi”, – teigė V. Novikovas.
Tarp gynybos ir gamtos: žalias balansas
Naujo poligono steigimas neišvengiamai kelia ir aplinkosauginių klausimų. Generolas Žukas užtikrino, kad projektas bus vykdomas laikantis visų aplinkosaugos reikalavimų ir bendradarbiaujant su aplinkosaugos ekspertais.
Kariuomenė jau turi patirties derinant karinius poreikius su gamtos apsauga. Pavyzdžiui, Pabradės poligone yra išskirtos zonos, kuriose ribojama veikla dėl saugomų augalų ir gyvūnų rūšių. Panašūs principai būtų taikomi ir naujame objekte.
Žvilgsnis į ateitį: ne tik gynybai, bet ir taikai
Naujas karinis poligonas – tai ne vien tik karinės infrastruktūros objektas. Tai ir simbolinis žingsnis, rodantis Lietuvos įsipareigojimą savo ir regiono saugumui. Šiuolaikiniame geopolitiniame kontekste, kai Rusija demonstruoja agresyvią politiką kaimyninių valstybių atžvilgiu, tvirta gynybinė infrastruktūra tampa ne prabanga, o būtinybe.
Generolas Žukas pabrėžia, kad geriausias būdas išvengti konflikto – būti jam pasiruošusiam. „Stipri gynyba yra geriausias atgrasymas. Mūsų tikslas – ne kariauti, o užtikrinti, kad niekas nedrįstų mūsų pulti”, – sako jis.
Naujo poligono projektas, tikėtina, bus realizuotas per artimiausius 3-5 metus, jei pavyks laiku išspręsti visus žemės, finansavimo ir planavimo klausimus. Tačiau jau dabar aišku, kad tai bus ne tik karinės infrastruktūros, bet ir regiono ekonominio bei socialinio vystymosi projektas, kurio nauda bus juntama dešimtmečius.