Naujienų portalas

Vilnius kviečia: švęskime Valstybę!

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį Vilnius kviečia minėti senajame Gedimino mieste, kuriame 1918-ųjų vasario 16-ąją valstybė ir buvo atstatyta. Iš ilgaamžių tradicijų ir veržlaus XX šimtmečio pradžios lietuvių kultūrinio bei politinio gyvenimo iškilo moderni Lietuvos Respublika.

Visus jubiliejinius metus Lietuvos sostinėje vyks šventiniai renginiai. Svarbiausi jų laukia vilniečių ir visų sostinės svečių nuo vasario 9-osios iki Kovo 11-osios.

Jau vasario 8-ąją Vilniuje, skvere tarp Neries ir Tado Kosciuškos gatvės, bus iškilmingai atidengtas paminklas Lietuvos Respublikos kūrėjams broliams Vileišiams.

Nuo vasario 9-osios trispalve bus apšviesti rūmai ir pastatai, kuriuose kurta XX amžiaus Lietuvos istorija, kuriuose lietuviai iškėlė ir subrandino modernios valstybės idėją.

Tą dieną pirmąkart bus įžiebta ir Vilniaus tiltų trispalvė – Nerį papuoš Lietuvos vėliavos spalvomis apšviesti Baltasis, Žaliasis ir Mindaugo tiltai.

Vilniečių ir sostinės svečių lauks istorinės ekskursijos Valstybės atkūrimo takais.

Nuo vasario 9-osios Vilniaus senamiesčio kavinės ir restoranai kvies į kelionę laiku: išvysime 1918-ųjų iškabas ir reklamas, klausysimės to laiko muzikos, vaišinsimės to laiko patiekalais. Visų dalyvaujančių restoranų žemėlapį rasite: www.vilnius1918.lt.

Katedros aikštėje iškils ypatingas Šimtmečio varpas. Interaktyviame varpe kiekvienas ir kiekviena galės palikti savo įrašą ar atvaizdą ir taip paliudyti, kad brangina prieš šimtmetį tautos atgautą laisvę. Šimtmečio varpe taip pat galėsime padėkoti vienas kitam už atkurtą ir išsaugotą Lietuvos Respubliką – mūsų bendrą reikalą.

Kartu su Vilniaus muziejais plačiai duris atvers ir Vilniaus Rotušė. Į Rotušę kvies dvi istorinės parodos: „Lietuvos Šimtmečio puslapiai“ ir „Tarpukario Lietuvos reklama“. Abi jos lankytojų lauks visą vasarį.

Laisvės trimitininkas jau beveik metus iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų kasdien groja antruoju Lietuvos himnu vadinamą kūrinį „Lietuva brangi“. Jo atlikimo laikas – kasdien 19:18 val. – parinktas neatsitiktinai, simbolizuoja 1918 metus. Paskutinį kartą trimitininkas kūrinį atliks praėjus lygiai metams nuo pirmojo savo pasirodymo – 2018 m. vasario 16 d., per šventinį koncertą Katedros aikštėje.

Išskirtiniais renginiais švęsti Valstybę Vilnius kviečia Vasario 16-ąją:

Vasario 16-osios rytą visų Lietuvos mokyklų jaunimas laukiamas šventinėje eisenoje „Lietuvos valstybės keliu“. 10 val. susirinkę Katedros aikštėje, moksleiviai eis pro Signatarų namus, Vilniaus Didžiojo Seimo rūmus ir Aušros Vartus iki Rasų kapinių, kur pagerbs daktarą Joną Basanavičių ir už Lietuvą žuvusius savanorius.

17 val. visame Gedimino prospekte – nuo Katedros iki Seimo rūmų – pirmąkart suliepsnos šimtas laisvės laužų. Juos uždegs ir prie jų su vilniečiais, miesto svečiais bendraus Sąjūdžio žmonės, esami ir buvę valstybės vadovai, žinomi menininkai, mokslininkai, sportininkai ir visuomenininkai.

19 val. šventę Katedros aikštėje vainikuos koncertas „Dainuoju Lietuvą“ bei šventinis fejerverkas. Negalintiems dalyvauti koncerte, jį tiesiogiai transliuos LRT.

Visą šventišką savaitę mieste bus platinamas nemokamas specialiai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui išleistas laikraštis „Vilnius kviečia” – vienintelis toks, išeinantis tik kartą per šimtmetį.

Visi Vilniaus miestelėnai, visi valstybės piliečiai, visi šalies svečiai nuo vasario 9-osios iki Kovo 11-osios kviečiami keliauti po senąjį Gedimino miestą, patirti jo gatvėmis srūvančią istoriją, čia kurtą ir kuriamą Lietuvos valstybę. Tokia kelionė galima tik kartą per šimtmetį – nepraleiskime progos.

Daugiau žinių, kaip Vilniuje valstybę švęsti, svetainėje: www.Vilnius1918.lt.

PROGRAMA TRUMPAI:

Vasario 8 d. 11:00:
iškilmingas paminklo broliams Vileišiams atidengimas (skveras tarp Neries ir T. Kosciuškos gatvės).

Nuo vasario 9 iki 18 d.:
Kelionė į 1918-ųjų Vilnių: daugiau nei 30 šventėje dalyvaujančių restoranų skoniais, kvapais, vaizdais ir garsais padės nusikelti šimtmečiu atgal.

Vasario 9 d.:
Dešimties istorinių pastatų apšvietimas trispalve (iki kovo 11 d.).
Vilniaus tiltų trispalvės įžiebimas – bus apšviesti Baltasis, Žaliasis ir Mindaugo tiltai (iki kovo 11 d.).

Vasario 15-17 d.:
Nemokamos ekskursijos Valstybės atkūrimo takais (www.vilnius-tourism.lt).

Iki vasario 16 d.:
Kasdien iki vasario 16 d. lygiai 19:18 val. iš Valdovų rūmų „Lietuva brangi” kūrinį groja Laisvės trimitininkas.

Vasario 16 d. – kovo 11 d.
Interaktyvus Šimtmečio varpas Katedros aikštėje.

Visą vasario mėnesį:
Dvi istorinės parodos Rotušėje: „Lietuvos Šimtmečio puslapiai“ ir „Tarpukario Lietuvos reklama“.

Vasario 16 d.
10:00 Šventinė jaunimo eisena „Lietuvos valstybės keliu”
17:00 Šimto laisvės laužų Gedimino pr. Uždegimas
19:00 Šventinis koncertas „Dainuoju Lietuvą” Katedros aikštėje
20:30 Fejerverkai

Šimtmečio laikraštis „Vilnius kviečia” visą šventišką savaitę nuo vasario 9 d. bus dalinamas mieste.

Visus 2018 m. Vilniaus viešąjį transportą puoš visų Vasario 16-osios akto signatarų sentencijos.

Jums gali patikti