Klaipėdos prokuroro nušalinimas: kas žinoma apie tyrimą

Klaipėdos prokuroras buvo nušalintas nuo pareigų dėl galimų pažeidimų, susijusių su jo veikla. Generalinė prokurorė Nida Grunskienė priėmė sprendimą nušalinti prokurorą, siekdama užtikrinti tyrimo objektyvumą ir skaidrumą. Šis sprendimas buvo priimtas po to, kai buvo gauta informacija apie galimus neteisėtus veiksmus, kuriuos galėjo atlikti prokuroras.

Nors oficialiai prokuroro pavardė neskelbiama, neoficialiais duomenimis, kalbama apie ilgametį Klaipėdos apygardos prokuratūros darbuotoją, kuris specializavosi ekonominių nusikaltimų tyrimuose. Prokuroras, kurio tapatybė kol kas neatskleidžiama, prokuratūroje dirbo daugiau nei 15 metų.

Tyrimo aplinkybės

Tyrimas šiuo metu vyksta, siekiant išsiaiškinti visas aplinkybes ir nustatyti, ar buvo padaryti teisės pažeidimai. Prokuratūra pabrėžia, kad tokie veiksmai yra būtini siekiant išlaikyti visuomenės pasitikėjimą teisėsaugos institucijomis.

Kaip pranešė Generalinė prokuratūra, tyrimą atlieka Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai, siekiant užtikrinti nešališkumą. Įtariama, kad nušalintas prokuroras galėjo piktnaudžiauti tarnybine padėtimi ir galimai trukdyti tam tikrų bylų tyrimui.

Pasak teisėsaugos šaltinių, tyrimas prasidėjo po to, kai Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) gavo anoniminį pranešimą apie galimus pažeidimus. STT atstovė Eglė Kuktoraitė patvirtino, kad institucija bendradarbiauja su prokuratūra šiame tyrime, tačiau detalesnės informacijos dėl tyrimo slaptumo neatskleidė.

Prokuratūros pozicija

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė, komentuodama situaciją, pabrėžė: „Prokuratūra turi būti nepriekaištingos reputacijos institucija, todėl bet kokie įtarimai dėl galimų pažeidimų turi būti kruopščiai ištirti. Nušalinimas nėra kaltės pripažinimas, o procedūra, užtikrinanti skaidrų tyrimą.”

Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Simonas Minkevičius patikino, kad nušalinto prokuroro bylos perduotos kitiems prokurorams, ir tai neturės įtakos vykstantiems procesams bei teisingumo vykdymui.

Prokurorų etikos komisijos pirmininkas Darius Jakutis pažymėjo, kad pastaraisiais metais prokuratūra skiria ypatingą dėmesį vidinei kontrolei ir etikos standartų laikymuisi, o tokie atvejai, nors ir reti, rodo, kad sistema veikia.

Žvilgsnis už užuolaidų: ką tai reiškia teisėsaugai?

Šis atvejis – ne pirmas kartas, kai Lietuvos teisėsaugos sistemoje kyla įtarimų dėl pareigūnų veiksmų. 2021 metais buvo pradėti 7 tyrimai dėl galimų prokurorų pažeidimų, iš kurių 3 baigėsi nuobaudomis.

Teisės ekspertai pastebi, kad tokie atvejai, nors ir kelia susirūpinimą, kartu demonstruoja, jog sistema sugeba save valyti. Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentas Remigijus Merkevičius teigia, kad „skaidrumo standartai teisėsaugoje turi būti aukštesni nei bet kurioje kitoje srityje, nes būtent čia sprendžiami visuomenei itin svarbūs klausimai”.

Nors tyrimas dar tik prasidėjo, šis atvejis jau dabar verčia susimąstyti apie kontrolės mechanizmų efektyvumą ir etikos standartų laikymąsi teisėsaugos institucijose. Visuomenės pasitikėjimas teisėsauga – trapus, todėl kiekvienas toks atvejis turi būti ne tik ištirtas, bet ir tapti paskata sisteminiams pokyčiams, užtikrinantiems, kad tokie atvejai nepasikartotų. Galbūt tai – dar vienas žingsnis kuriant atviresnę ir skaidresnę teisėsaugos sistemą, kurioje nebūtų vietos dvigubiems standartams.