Eglutės žaisliukų muziejus Lietuvoje pripažintas pavojingu lankytojams

Eglutės žaisliukų muziejus, esantis Lietuvoje, neseniai buvo pripažintas pavojingu lankytojams. Šis muziejus, kuris ilgą laiką buvo populiarus tarp šeimų ir turistų, susidūrė su rimtomis saugumo problemomis. Ekspertai nustatė, kad pastato konstrukcija yra nestabili, o tai kelia grėsmę tiek eksponatams, tiek lankytojams.

Muziejaus administracija pripažino, kad pastato būklė pablogėjo dėl metų bėgyje susikaupusių struktūrinių problemų, kurios nebuvo tinkamai sprendžiamos. Dėl šios priežasties buvo nuspręsta laikinai uždaryti muziejų, kol bus atlikti būtini remonto darbai.

Muziejaus istorija ir reikšmė

Eglutės žaisliukų muziejus, įkurtas 1994 metais Šiauliuose, yra vienas unikaliausių specializuotų muziejų Baltijos šalyse. Jame saugoma daugiau nei 3500 kalėdinių eglutės žaisliukų iš įvairių pasaulio šalių ir skirtingų laikotarpių. Seniausi eksponatai datuojami XIX a. pabaiga – tai vokiškos gamybos stikliniai žaisliukai, kurie atspindi ankstyvąsias kalėdinių dekoracijų tradicijas Europoje.

Muziejus tapo ypač populiarus tarp turistų dėl savo sezoninių parodų, kuriose pristatomi skirtingų šalių kalėdiniai papuošimai ir tradicijos. Kasmet jį aplanko apie 15 000 lankytojų, o didžiausias srautas fiksuojamas lapkričio-sausio mėnesiais.

Nustatytos problemos ir ekspertų išvados

Lietuvos statybos inspekcijos atstovai, atlikę neeilinį patikrinimą, nustatė, kad pastato, kuriame įsikūręs muziejus, būklė kelia rimtą susirūpinimą. Pagrindinės problemos:

– Perdangų konstrukcijų pažeidimai dėl ilgalaikės drėgmės poveikio
– Stogo konstrukcijos deformacija
– Elektros instaliacijos neatitikimas dabartiniams saugos standartams
– Priešgaisrinės saugos sistemų trūkumai

Inžinierių vertinimu, pastato būklė pasiekė kritinį tašką po praėjusios žiemos, kai dėl gausaus sniego dangos stogo konstrukcijos patyrė papildomą apkrovą.

Lankytojai, kurie planavo apsilankyti muziejuje artimiausiu metu, yra informuojami apie situaciją ir skatinami sekti naujienas dėl muziejaus atidarymo datos. Tuo tarpu muziejaus administracija deda visas pastangas, kad kuo greičiau būtų atlikti reikalingi darbai ir muziejus vėl galėtų saugiai priimti lankytojus.

Finansavimo paieškos ir remonto planai

Muziejaus direktorė Vaida Rimkutė kreipėsi į Kultūros ministeriją prašydama skirti papildomą finansavimą skubiems remonto darbams. Preliminariais skaičiavimais, būtiniems saugos darbams atlikti reikės apie 280 000 eurų.

„Suprantame, kad tai didelė suma, tačiau kalbame ne tik apie pastato išsaugojimą, bet ir apie unikalios kolekcijos, kuri buvo renkama dešimtmečius, apsaugą,” – sakė V. Rimkutė vietinei žiniasklaidai.

Šiuo metu svarstoma galimybė laikinai perkelti vertingiausius eksponatus į kitas saugias erdves, kol vyks remonto darbai. Taip pat pradėta visuomeninė lėšų rinkimo kampanija „Išgelbėkime kalėdinius stebuklus”, kuria siekiama pritraukti papildomą finansavimą iš privačių rėmėjų.

Kalėdiniai stebuklai už uždarų durų: ką darysime toliau?

Šis įvykis atkreipė dėmesį į būtinybę reguliariai tikrinti ir prižiūrėti kultūros paveldo objektus, siekiant užtikrinti jų saugumą ir ilgaamžiškumą. Lietuvoje veikia daugiau nei 100 specializuotų muziejų, ir ekspertai įspėja, kad panašios problemos gali slypėti ir kituose senuose pastatuose, kuriuose įsikūrusios kultūros įstaigos.

Muziejaus uždarymas – skaudus smūgis ne tik kultūros bendruomenei, bet ir vietiniam turizmui. Tačiau šis iššūkis tapo ir galimybe permąstyti muziejaus koncepciją. Planuojama, kad po rekonstrukcijos Eglutės žaisliukų muziejus taps modernesnis, interaktyvesnis ir labiau pritaikytas šiuolaikinio lankytojo poreikiams. Numatoma įrengti virtualios realybės ekspozicijas, kurios leistų „keliauti” po skirtingų šalių kalėdines tradicijas.

Tikimasi, kad atnaujintas muziejus duris lankytojams atvers 2024 metų rudenį – kaip tik prieš prasidedant kalėdiniam sezonui. O iki tol mums belieka laukti ir tikėti, kad kalėdiniai stebuklai sugrįš dar įspūdingesni ir, svarbiausia, saugesni nei anksčiau.