Laukinė gamta atranda prieglobstį miesto pakraštyje: Panevėžio gyventojo tvarte apsigyveno lapė su jaunikliais
Panevėžyje, vieno gyventojo tvartą užėmė lapė su lapiukais. Šeimininkas pastebėjo, kad jo tvarto kampe įsikūrė laukiniai gyvūnai, kai pradėjo girdėti neįprastus garsus. Lapė su savo jaunikliais rado prieglobstį tvarto kampe, kur buvo sukrauta šiaudų krūva.
Gyventojas, pastebėjęs šią situaciją, nusprendė nesiimti jokių drastiškų veiksmų ir leisti lapei su lapiukais ramiai gyventi, kol jie bus pasiruošę palikti tvartą. Jis taip pat kreipėsi į vietos gamtos apsaugos specialistus, kad gautų patarimų, kaip elgtis tokioje situacijoje. Specialistai rekomendavo nekelti triukšmo ir netrukdyti gyvūnams, kad jie galėtų saugiai auginti jauniklius.
Lapių elgsena urbanizuotose teritorijose
Rudosios lapės (Vulpes vulpes) vis dažniau pastebimos miestų pakraščiuose ir net centrinėse dalyse. Biologai pastebi, kad pastarąjį dešimtmetį šie gyvūnai vis labiau prisitaiko prie gyvenimo šalia žmonių. Lapės yra itin protingi ir prisitaikantys gyvūnai, kurie gali išgyventi įvairiose aplinkose.
„Lapės paprastai ieško saugių vietų jaunikliams auginti, ypač pavasarį”, – paaiškina Lietuvos gamtos fondo biologė Rūta Kemzūraitė. – „Natūralių buveinių mažėjimas verčia jas ieškoti alternatyvių prieglobsčio vietų, tokių kaip apleisti pastatai, ūkiniai statiniai ar net gyvenamųjų namų rūsiai.”
Specialistai pabrėžia, kad lapės nėra agresyvios žmonių atžvilgiu, nebent jaučia tiesioginę grėsmę savo jaunikliams. Paprastai lapių šeima urve ar kitoje slėptuvėje praleidžia 2-3 mėnesius, kol jaunikliai pakankamai sutvirtėja, kad galėtų savarankiškai medžioti.
Kaip elgtis susidūrus su laukine fauna miestuose?
Panevėžio aplinkos apsaugos departamento specialistas Jonas Mikalauskas pataria: „Jei savo valdoje aptikote laukinius gyvūnus, geriausia juos palikti ramybėje. Paprastai, kai jaunikliai pakankamai suauga, lapė šeimą išsives ieškoti nuolatinės teritorijos.”
Anot specialisto, gyventojams patariama:
- Neartinti naminių gyvūnų prie lapių šeimos
- Nelaikyti lauke maisto, kuris galėtų pritraukti laukinius gyvūnus
- Vengti fotografuoti lapius iš arti, ypač su blykste
- Nepalikti mažų vaikų be priežiūros arti lapių buvimo vietos
Šis atvejis nėra pirmas Lietuvoje – praėjusiais metais Kauno rajone ir Vilniaus priemiesčiuose taip pat buvo užfiksuoti atvejai, kai lapės apsigyveno žmonių sodybose.
Žmogaus ir laukinės gamtos sambūvis
Ši situacija atkreipė dėmesį į tai, kaip laukiniai gyvūnai kartais ieško prieglobsčio žmonių gyvenamose vietose, ypač kai jų natūralios buveinės yra sutrikdytos. Panevėžio gyventojas parodė supratimą ir pagarbą gamtai, leisdamas lapei su lapiukais ramiai gyventi jo tvarto kampe.
Gamtosaugininkai pabrėžia, kad toks žmogaus elgesys yra sektinas pavyzdys, kaip galime harmoningai sugyventi su laukine gamta. Urbanizacijai plečiantis ir natūralioms buveinėms traukiantis, tokie taikaus sambūvio atvejai tampa vis svarbesni išsaugant biologinę įvairovę.
Gamtos ir žmogaus takoskyroje
Panevėžio gyventojo istorija – tai puikus priminimas, kad kartais gamta pati atranda kelią į mūsų gyvenimus. Nors miestai plečiasi, o miškai traukiasi, laukiniai gyvūnai prisitaiko ir ieško naujų būdų išgyventi. Mūsų reakcija į tokius netikėtus susitikimus daug pasako apie mūsų vertybes ir santykį su aplinka. Galbūt šioje istorijoje slypi ir gilesnis pamąstymas – ne tik mes prižiūrime gamtą, bet kartais ir gamta patiki mums savo ateitį, tikėdamasi, kad parodysime išmintį ir pagarbą. Lapė su lapiukais Panevėžio tvarte – tai ne problema, o galimybė prisiminti, kad dalijamės šia planeta su daugybe kitų gyvybės formų, kurių išlikimas vis labiau priklauso nuo mūsų pasirinkimų.