Panevėžio tvartą okupavo lapė su šeimyna
Panevėžyje gyventojai susidūrė su netikėtu svečiu – jų tvartą okupavo lapė su lapiukais. Šis įvykis sukėlė nemažai susidomėjimo ir diskusijų tarp vietos gyventojų.
Lapių šeima įsikūrė tvarto kampe, kur rado saugią ir ramią vietą. Gyventojai pastebėjo, kad lapė su lapiukais elgiasi ramiai ir nekelia grėsmės aplinkiniams. Tačiau kai kurie žmonės nerimauja dėl galimų pavojų, kuriuos gali sukelti laukiniai gyvūnai, ypač jei jie pradėtų ieškoti maisto ar jaustųsi grėsmingi.
Lapių elgesys urbanizuotoje aplinkoje
Rudosios lapės (Vulpes vulpes) – vieni iš labiausiai prisitaikiusių plėšrūnų Lietuvoje, kurie pastaruoju metu vis dažniau pastebimi miestuose. Aplinkos ministerijos duomenimis, per pastaruosius penkerius metus lapių populiacija Lietuvoje išaugo beveik 20%, o jų pasirodymas urbanizuotose teritorijose tapo įprastu reiškiniu.
Panevėžio rajono gyventoja Janina Petraitienė, kurios tvarte apsigyveno lapė, pasakoja: „Iš pradžių labai išsigandau, kai nuėjusi į tvartą išgirdau keistus garsus. Pasišviečiau telefonu ir pamačiau blizgančias akis. Tik vėliau supratau, kad ten lapė su mažyliais.”
Specialistų rekomendacijos
Specialistai pataria gyventojams nesiartinti prie lapių ir jų netrikdyti. Jie taip pat rekomenduoja užtikrinti, kad naminių gyvūnų maistas nebūtų paliktas lauke, kad nesuviliotų laukinių gyvūnų. Jei lapės kelia didelį nerimą, gyventojai turėtų kreiptis į vietos gamtos apsaugos tarnybas, kurios galėtų padėti saugiai perkelti gyvūnus į tinkamesnę vietą.
Lietuvos gamtos tyrimų centro zoologas dr. Linas Balčiauskas paaiškina: „Lapės paprastai vengia žmonių, tačiau maisto trūkumas ir tinkamų buveinių nykimas verčia jas ieškoti prieglobsčio arčiau žmonių gyvenviečių. Pavasarį, kai veda jauniklius, patelės ieško ramios ir saugios vietos – apleisti pastatai ar tvartai puikiai tam tinka.”
Pavojus žmonėms ir naminiams gyvūnams
Nors lapės retai puola žmones, jos gali būti pasiutligės nešiotojos. Panevėžio visuomenės sveikatos biuro duomenimis, 2022 metais Panevėžio apskrityje buvo nustatyti 3 pasiutligės atvejai laukinių gyvūnų tarpe, nors nė vienas jų nebuvo susijęs su lapėmis.
Veterinarijos gydytoja Kristina Vaitkevičienė perspėja: „Lapės gali kelti grėsmę smulkiems naminiams gyvūnams – vištoms, triušiams, o kartais net mažiems šuniukams ar kačiukams. Svarbu pasirūpinti tinkamu naminių gyvūnų aptvarų saugumu ir nepalikti jų be priežiūros teritorijose, kur pastebėtos lapės.”
Laukinė gamta beldžiasi į duris
Šis atvejis primena, kad laukiniai gyvūnai vis dažniau ieško prieglobsčio miestuose, kur jie gali rasti maisto ir saugų prieglobstį. Tai kelia iššūkių tiek gyventojams, tiek gamtos apsaugos specialistams, kurie turi rasti būdų, kaip užtikrinti tiek žmonių, tiek gyvūnų saugumą.
Panevėžio lapių istorija – ne išimtis, o veikiau tendencijos atspindys. Urbanizacijai plečiantis į natūralias gyvūnų buveines, mums tenka mokytis gyventi kaimynystėje su laukine gamta. Šiame kontekste svarbiausia rasti pusiausvyrą tarp žmogaus saugumo poreikių ir pagarbos gyvūnų teisėms egzistuoti. Galbūt šie netikėti susitikimai su laukine gamta primena mums, kad nepaisant technologijų ir betono, tebesame neatsiejama gamtos dalis – kartais ji tiesiog ateina mums tai priminti.