Ramybę Krekenavoje sudrumstė vandalizmo banga
Panevėžio rajono miestelį Krekenavą sukrėtė iki šiol neregėti išpuoliai. Vietos gyventojai buvo šokiruoti, kai vieną rytą rado automobilį, kuris buvo visiškai sudaužytas. Įvykis sukėlė didelį nerimą bendruomenėje, nes tokie incidentai čia yra labai reti.
Nukentėjusiojo automobilis, 2015 metų laidos Volkswagen Passat, buvo rastas su išdaužytais langais, subraižytu kėbulu ir nuplėštais veidrodėliais Žemdirbių gatvėje. Automobilio savininkas Petras Kazlauskas pasakoja, kad žalą pastebėjo anksti ryte, išėjęs į darbą.
„Išėjau apie 6 val. ryto ir negalėjau patikėti savo akimis. Mašina atrodė taip, lyg per ją būtų praėjęs uraganas. Gyvenu čia jau 15 metų ir nieko panašaus nesu matęs,” – pasakojo sukrėstas vyras.
Policija pradėjo tyrimą, siekdama išsiaiškinti, kas galėjo būti atsakingas už šį vandalizmo aktą. Pareigūnai apklausė vietos gyventojus ir ieškojo liudininkų, kurie galėtų suteikti daugiau informacijos apie įvykį. Taip pat buvo peržiūrėtos netoliese esančių pastatų vaizdo stebėjimo kameros, tikintis užfiksuoti įtartinus asmenis ar veiksmus.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovas Tomas Jankauskas informavo, kad tai ne vienintelis vandalizmo atvejis miestelyje per pastarąją savaitę. „Praėjusį savaitgalį buvo apgadinti du autobusų stotelių paviljonai ir apipurkštos grafičiais mokyklos tvoros. Turime pagrindo manyti, kad šie įvykiai gali būti susiję,” – teigė pareigūnas.
Bendruomenės reakcija ir veiksmai
Vietos bendruomenė išreiškė susirūpinimą dėl saugumo ir paragino policiją imtis papildomų priemonių, kad būtų užkirstas kelias panašiems incidentams ateityje. Gyventojai taip pat pradėjo svarstyti galimybę įrengti daugiau vaizdo stebėjimo kamerų ir organizuoti budėjimus, siekiant užtikrinti didesnį saugumą.
Krekenavos seniūnė Vaida Samsonienė sušaukė neeilinį bendruomenės susirinkimą, kuriame dalyvavo per 50 miestelio gyventojų. Susirinkimo metu buvo nuspręsta įsteigti savanorišką „Saugios kaimynystės” grupę, kuri koordinuos gyventojų budėjimus vakarais.
„Mūsų bendruomenė visada buvo stipri ir susitelkusi. Neleisime, kad keli chuliganai sugriautų mūsų ramų gyvenimą. Jau turime 30 savanorių, kurie pasirengę budėti,” – po susirinkimo kalbėjo seniūnė.
Šis įvykis atkreipė dėmesį į būtinybę stiprinti bendruomenės ir teisėsaugos institucijų bendradarbiavimą, siekiant užtikrinti, kad tokie išpuoliai nepasikartotų ir gyventojai jaustųsi saugūs savo gyvenamojoje aplinkoje. Policija ragina visus, turinčius bet kokios informacijos apie šį incidentą, susisiekti su jais ir padėti išaiškinti nusikaltimą.
Statistika rodo nerimą keliančias tendencijas
Remiantis Panevėžio apskrities policijos duomenimis, vandalizmo atvejų skaičius rajone per pastaruosius metus išaugo 15%. 2022 metais buvo užregistruoti 47 vandalizmo atvejai, o 2023 metais – jau 54. Nors Krekenavoje tokie įvykiai retesni nei didesniuose miestuose, tačiau šis staigus incidentų padaugėjimas kelia nerimą.
Lietuvos kriminologijos centro ekspertė dr. Jolanta Aleknevičienė pastebi, kad vandalizmo protrūkiai mažuose miesteliuose dažnai susiję su jaunimo užimtumo problemomis.
„Kai jaunimas neturi kur prasmingai leisti laisvalaikio, ypač vakarais, didėja tikimybė, kad jie įsitrauks į destruktyvią veiklą. Reikia ne tik baudžiamųjų priemonių, bet ir prevencijos – kurti jaunimui patrauklias laisvalaikio erdves, organizuoti veiklas,” – komentavo ekspertė.
Kai kaimo ramybė virsta budrumo pamoka
Krekenavos gyventojams šie įvykiai tapo skaudžia pamoka, kad net ir ramiausiuose Lietuvos kampeliuose saugumas nėra savaime suprantamas dalykas. Bendruomenės susitelkimas sprendžiant šią problemą rodo, kad vietiniai gyventojai nėra linkę pasiduoti ir ketina aktyviai dalyvauti kuriant saugesnę aplinką.
Panevėžio rajono meras Antanas Pocius pažadėjo skirti lėšų papildomoms saugumo priemonėms Krekenavoje ir kitose rajono gyvenvietėse. „Saugumas yra vienas iš mūsų prioritetų. Bendradarbiaudami su policija ir vietos bendruomenėmis, užtikrinsime, kad gyventojai jaustųsi saugūs,” – teigė rajono vadovas.
Tuo tarpu policija tęsia tyrimą ir tikisi greitai sulaikyti įtariamuosius. Krekenavos gyventojai sako, kad šis įvykis, nors ir nemalonus, padėjo jiems suprasti bendruomeniškumo svarbą ir primena, kad saugumas yra visų bendras reikalas. Kaip taikliai pastebėjo vienas vietinis gyventojas: „Kartais reikia sukrėtimo, kad suprastum, jog ramybė nėra duotybė – ją reikia puoselėti ir saugoti visiems kartu.”