Lietuvoje oro užterštumas kai kuriose vietovėse išlieka aukštas, o tai kelia susirūpinimą tiek gyventojams, tiek aplinkosaugos specialistams. Pagrindinės priežastys, lemiančios padidėjusį oro taršos lygį, yra intensyvus transporto srautas, pramonės veikla ir šildymo sezono metu padidėjęs kietųjų dalelių kiekis ore.

Didžiuosiuose miestuose, tokiuose kaip Vilnius, Kaunas ir Klaipėda, oro kokybė dažnai pablogėja dėl didelio automobilių srauto. Transporto priemonės išmeta į orą azoto oksidus ir kietąsias daleles, kurios neigiamai veikia tiek aplinką, tiek žmonių sveikatą. Be to, pramonės įmonės, ypač tos, kurios naudoja senas technologijas, taip pat prisideda prie oro taršos.

Šildymo sezono metu, kai gyventojai pradeda intensyviau naudoti kietąjį kurą, oro kokybė dar labiau pablogėja. Kietojo kuro deginimas išskiria į orą daug kenksmingų medžiagų, kurios gali sukelti kvėpavimo takų ligas ir kitus sveikatos sutrikimus. Ypač pavojingos yra smulkiosios kietosios dalelės (PM2.5), kurios gali prasiskverbti giliai į plaučius ir net patekti į kraujotaką.

Aplinkos apsaugos agentūra nuolat stebi oro kokybę ir teikia rekomendacijas gyventojams, kaip sumažinti taršos poveikį. Rekomenduojama vengti ilgalaikio buvimo lauke, ypač vaikams, senyvo amžiaus žmonėms ir tiems, kurie turi kvėpavimo takų problemų. Taip pat skatinama naudoti viešąjį transportą, siekiant sumažinti automobilių skaičių gatvėse. Be to, gyventojams patariama naudoti mažiau taršius šildymo būdus, tokius kaip dujos ar šilumos siurbliai.

Vyriausybė ir savivaldybės ieško būdų, kaip sumažinti oro taršą, investuodamos į viešojo transporto plėtrą, skatindamos naudoti ekologiškas transporto priemones ir modernizuodamos pramonės įmones. Pavyzdžiui, Vilniuje ir Kaune jau įgyvendinami projektai, skirti elektrinių autobusų ir troleibusų parkų plėtrai. Taip pat skatinama elektromobilių naudojimas, suteikiant mokesčių lengvatas ir įrengiant daugiau įkrovimo stotelių.

Norint pasiekti ilgalaikių rezultatų, būtina visų visuomenės narių sąmoningumas ir bendradarbiavimas. Švietimo kampanijos, skirtos informuoti apie oro taršos poveikį sveikatai ir aplinkai, gali padėti keisti žmonių elgesį ir skatinti tvaresnius gyvenimo būdus. Tik bendromis pastangomis galima užtikrinti švaresnį orą ir geresnę gyvenimo kokybę ateities kartoms.