Netikėtai mirė nuo pareigų nušalintas Klaipėdos prokuroras
Klaipėdos teisėsaugos bendruomenę ir visuomenę sukrėtė žinia apie netikėtą prokuroro, kuris neseniai buvo nušalintas nuo pareigų, mirtį. Neoficialiais duomenimis, 47 metų prokuroras buvo rastas negyvas savo namuose antradienio vakarą.
Prokuroras, kurio pavardė kol kas neskelbiama artimųjų prašymu, Klaipėdos apygardos prokuratūroje dirbo daugiau nei 15 metų. Per savo karjerą jis vadovavo keliems rezonansiniams tyrimams, susijusiems su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija Vakarų Lietuvos regione.
Nuo pareigų jis buvo nušalintas prieš maždaug tris mėnesius, pradėjus tyrimą dėl galimų tarnybinių pažeidimų. Tyrimo detalės nėra viešinamos, tačiau, kaip teigia šaltiniai, artimi prokuratūrai, buvo tiriami galimi procedūriniai pažeidimai viename iš didelių ekonominių nusikaltimų tyrimų.
Kolegos prisimena kaip profesionalą
„Jis buvo nepaprastai atsidavęs savo darbui, kartais net pernelyg. Kiekviena byla jam buvo svarbi, nesvarbu, didelė ar maža,” – anonimiškumo pageidavęs kolega pasidalijo prisiminimais. Pasak jo, velionis ypač rūpinosi nukentėjusiaisiais ir visada stengėsi užtikrinti, kad teisingumas būtų įvykdytas.
Generalinė prokuratūra išplatino trumpą pranešimą, kuriame reiškiama užuojauta velionio šeimai ir artimiesiems. Pranešime taip pat patvirtinama, kad dėl mirties pradėtas ikiteisminis tyrimas, siekiant nustatyti tikslias aplinkybes.
Lietuvos prokurorų asociacijos pirmininkas pabrėžė, kad šis tragiškas įvykis verčia atkreipti dėmesį į prokurorų darbo sąlygas ir psichologinę įtampą: „Mūsų darbas susijęs su nuolatiniu spaudimu, sudėtingais sprendimais ir kartais nepakeliama atsakomybe. Turime daugiau kalbėti apie tai ir ieškoti būdų, kaip padėti kolegoms.”
Tyrimas dėl mirties aplinkybių
Policijos departamento atstovas patvirtino, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl mirties priežasčių nustatymo. Preliminariais duomenimis, smurto požymių nerasta, tačiau galutines išvadas pateiks teismo medicinos ekspertai.
Šaltiniai, artimi tyrimui, teigia, kad tiriamos visos versijos, įskaitant ir savižudybės galimybę. Velionio artimieji pasakoja, kad pastaruoju metu jis patyrė stiprų stresą dėl vykstančio tarnybinio tyrimo ir nušalinimo nuo pareigų.
Nušalinimas nuo pareigų buvo įvykdytas vadovaujantis Prokuratūros įstatymo 40 straipsniu, kuris numato laikino nušalinimo galimybę, kai vyksta tyrimas dėl galimų tarnybinių nusižengimų. Toks nušalinimas gali trukti iki trijų mėnesių, o išimtiniais atvejais – ir ilgiau.
Teisėsaugos darbuotojų psichologinė našta
Lietuvos teisėsaugos psichologų asociacijos duomenimis, prokurorų ir kitų teisėsaugos pareigūnų tarpe psichologinės problemos yra gana paplitusios. 2022 metais atliktas tyrimas parodė, kad beveik 35% apklaustų teisėsaugos darbuotojų patyrė vidutinio ar aukšto lygio profesinį perdegimą.
„Prokurorai kasdien susiduria su visuomenės lūkesčiais, žiniasklaidos dėmesiu ir sudėtingais etiniais sprendimais. Nušalinimas nuo pareigų, ypač kai vyksta tyrimas, sukelia papildomą psichologinį krūvį,” – aiškina teisės psichologė dr. Aistė Mažeikienė.
Kai teisingumas reikalauja savo kainos
Šis tragiškas įvykis vėl atkreipia dėmesį į nematomą teisėsaugos darbo pusę. Už kiekvieno tyrimo, kiekvienos bylos slypi žmonės, kurie neša sunkią profesinės atsakomybės naštą. Prokuroro netektis – ne tik asmeninė tragedija jo artimiesiems, bet ir priminimas apie sistemines problemas, su kuriomis susiduria teisingumo sistemos darbuotojai.
Galbūt atėjo laikas rimtai peržiūrėti psichologinės pagalbos mechanizmus teisėsaugoje ir atvirai kalbėti apie spaudimą, kuris dažnai lieka už uždarų durų. Tik užtikrinus tinkamą paramą tiems, kurie gina teisingumą, galime tikėtis, kad jie patys neliks beteisiai prieš profesinio gyvenimo iššūkius.