Mitingas prieš NT mokestį: kodėl gyventojai išeina į gatves?

Lietuvoje planuojamas mitingas prieš nekilnojamojo turto mokestį, kurį organizuoja įvairios politinės jėgos. Vienas iš organizatorių, partijos „Aušriečiai” lyderis, teigia, kad šiame renginyje dalyvaus visos politinės partijos, nes šis klausimas yra aktualus visiems gyventojams. Jis pabrėžia, kad nekilnojamojo turto mokestis gali turėti neigiamų pasekmių tiek gyventojams, tiek verslui, todėl būtina išreikšti savo poziciją ir siekti, kad valdžia atsižvelgtų į visuomenės nuomonę. Mitingo organizatoriai tikisi, kad renginys pritrauks daug dalyvių ir taps svarbiu žingsniu siekiant pakeisti planuojamą mokesčių politiką.

Kodėl NT mokestis kelia nerimą?

Nekilnojamojo turto mokestis Lietuvoje jau kurį laiką yra karštų diskusijų objektas. Šiuo metu galiojanti tvarka numato, kad fiziniai asmenys moka NT mokestį tik už turtą, kurio vertė viršija 150 tūkst. eurų, tačiau naujasis pasiūlymas siūlo sumažinti neapmokestinamą vertę iki 100 tūkst. eurų, o tai reikštų, kad mokestį turėtų mokėti gerokai daugiau žmonių.

Ekonomistas Raimondas Kuodis anksčiau yra pažymėjęs, kad „NT mokestis, jei jis nėra tinkamai sukalibruotas, gali tapti našta vidutines pajamas gaunantiems gyventojams, ypač tiems, kurie gyvena didmiesčiuose, kur nekilnojamojo turto kainos yra ženkliai išaugusios”.

Organizatorių pozicija

„Aušriečių” lyderis Vytautas Sinica teigia, kad mitingas vyks spalio 15 d. prie Seimo rūmų. „Šis mokestis yra neteisingas iš principo – žmonės jau sumokėjo visus mokesčius įsigydami būstą, o dabar valdžia nori apmokestinti jų turtą dar kartą”, – teigia V. Sinica.

Prie protesto organizavimo prisijungė ir kitos politinės jėgos, įskaitant Liberalų sąjūdį bei dalį opozicijoje esančių konservatorių. Įdomu tai, kad net ir valdančiosios koalicijos partneriai turi skirtingų nuomonių šiuo klausimu.

Tarptautinė praktika

NT mokesčiai egzistuoja daugelyje Europos šalių, tačiau jų taikymo principai skiriasi. Pavyzdžiui, Estijoje apmokestinamas tik žemės sklypas, o ne pats pastatas. Lenkijoje mokesčio dydis priklauso nuo nekilnojamojo turto ploto, o ne nuo jo vertės.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) rekomenduoja Lietuvai plėsti NT mokesčio bazę, tačiau pabrėžia, kad tai turėtų būti daroma palaipsniui ir atsižvelgiant į gyventojų mokumą.

Kaip reaguoja visuomenė?

Naujausios apklausos rodo, kad daugiau nei 70% Lietuvos gyventojų nepritaria NT mokesčio plėtimui. Ypač didelis nepritarimas jaučiamas tarp vidutines pajamas gaunančių šeimų, kurios būstą įsigijo imdamos paskolas.

Vilniaus gyventoja Janina Kazlauskienė pasidalino savo nuogąstavimais: „Mūsų šeima prieš 5 metus įsigijo butą Vilniuje, paėmėme paskolą 25 metams. Dabar, kai NT kainos išaugo, mūsų butas jau viršija tą 100 tūkst. eurų ribą, nors realiai mes vis dar mokame paskolą ir tikrai nesame turtingi. Kodėl turime mokėti papildomą mokestį?”

Kur link sukasi mokesčių vėjai?

NT mokesčio plėtimo klausimas tapo ne tik ekonomine, bet ir politine dilema. Valdžios atstovai teigia, kad šis mokestis padėtų užtikrinti socialinį teisingumą ir papildytų biudžetą, tačiau kritikai pabrėžia, kad tai gali dar labiau padidinti socialinę atskirtį.

Artėjantis mitingas veikiausiai nebus paskutinis protestas prieš mokesčių politiką. Jei valdžia neatsisakys savo planų, galima tikėtis, kad visuomenės nepasitenkinimas tik augs, o tai gali turėti įtakos ir artėjantiems Seimo rinkimams. Politologai jau dabar prognozuoja, kad NT mokesčio klausimas taps vienu iš pagrindinių rinkiminės kampanijos akcentų, o partijų pozicija šiuo klausimu gali lemti rinkėjų pasirinkimą.

Tarp kūjo ir priekalo: NT mokesčio ateitis

Nors NT mokestis daugelyje šalių yra įprasta praktika, Lietuvoje jo plėtra susiduria su stipriu pasipriešinimu. Valdžios institucijos atsidūrė sudėtingoje situacijoje – viena vertus, reikia didinti biudžeto pajamas, kita vertus, negalima ignoruoti gyventojų nuomonės. Artėjantis mitingas gali tapti lūžio tašku, privertusiu politikus iš naujo įvertinti savo planus. Galbūt vietoj visuotinio NT mokesčio plėtimo būtų protingiau ieškoti kompromiso – pavyzdžiui, taikyti progresyvesnę sistemą arba numatyti daugiau išimčių mažesnes pajamas gaunantiems gyventojams. Kaip bebūtų, aišku viena – NT mokesčio klausimas dar ilgai neišnyks iš Lietuvos politinės darbotvarkės, o artėjantis mitingas tik pradeda naują diskusijų etapą.

Parašykite komentarą