Rusija gali pasinaudoti Velykomis destabilizacijai regione

Lietuvos nacionalinio saugumo patarėjas Arnoldas Pranckevičius teigia, kad Rusija gali pasinaudoti artėjančiomis Velykomis, siekdama sukelti dar didesnę įtampą regione. Jis pabrėžia, kad šiuo metu Rusija intensyviai ieško būdų, kaip destabilizuoti situaciją ir paveikti Vakarų šalių vienybę. Pranckevičius mano, kad Rusija gali pasinaudoti šventiniu laikotarpiu, kad surengtų provokacijas ar netgi pradėtų naujas karines operacijas.

Pasak patarėjo, Vakarų šalys turi būti pasirengusios bet kokiems netikėtumams ir išlaikyti budrumą. Jis ragina stiprinti bendradarbiavimą tarp sąjungininkų ir užtikrinti, kad būtų imtasi visų būtinų priemonių, siekiant apsaugoti regiono saugumą. Pranckevičius taip pat pabrėžia, kad svarbu išlaikyti informacinį atsparumą ir neleisti Rusijai manipuliuoti viešąja nuomone.

Lietuvos valdžia ir toliau stebi situaciją ir yra pasirengusi reaguoti į bet kokius galimus grėsmių scenarijus. Pranckevičius pabrėžia, kad svarbu išlikti vieningiems ir nepasiduoti provokacijoms, kurios gali būti nukreiptos prieš Vakarų šalis.

Istoriniai precedentai ir dabartinė situacija

Ekspertai pastebi, kad Rusija jau anksčiau yra naudojusi svarbias religines ir valstybines šventes kaip priedangą kariniams veiksmams. 2022 metų vasario 24 d. pradėta plataus masto invazija į Ukrainą buvo surengta žiemos pabaigoje, kai Vakarų šalių dėmesys buvo sutelktas į vidaus problemas ir ekonominius iššūkius.

Dabartinė situacija Ukrainos fronte išlieka įtempta. Pastarosiomis savaitėmis Rusijos pajėgos suintensyvino atakas Charkivo ir Donecko regionuose, o Ukrainos gynybos ministerijos duomenimis, priešas telkia papildomas pajėgas prie šiaurinės sienos. Analitikai pastebi, kad Rusija gali bandyti išnaudoti momentą, kai dalis Europos švenčia Velykas, o politinis dėmesys yra išsklaidytas.

Informacinės operacijos ir hibridinės grėsmės

Pranckevičiaus teigimu, Rusija taip pat aktyviai vykdo informacines operacijas, siekdama paveikti Vakarų visuomenių nuomonę. „Matome koordinuotas pastangas skleisti dezinformaciją apie Ukrainos gebėjimą priešintis, NATO vienybę ir Vakarų paramos efektyvumą”, – pabrėžia patarėjas.

Lietuvos Nacionalinio kibernetinio saugumo centro duomenimis, pastaruoju metu užfiksuotas padidėjęs kibernetinių atakų skaičius prieš strateginę infrastruktūrą Baltijos šalyse. Šios atakos dažnai siejamos su Rusijos remiamomis hakerių grupuotėmis.

Hibridinių grėsmių spektras apima ir migracijos srautų instrumentalizavimą, ekonominį spaudimą bei bandymus paveikti politinius procesus. Lietuvos žvalgybos tarnybų vertinimu, Rusija toliau naudoja Baltarusiją kaip platformą hibridinėms operacijoms prieš Baltijos šalis ir Lenkiją.

Budrumo šviesa tamsiais laikais

Nepaisant augančių grėsmių, Lietuva ir jos sąjungininkės stiprina gynybinį bendradarbiavimą. NATO rytinio flango šalyse dislokuojama papildoma karinė įranga ir personalas, vyksta bendros pratybos. Pranckevičius pabrėžia, kad Lietuvos saugumo tarnybos dirba sustiprintu režimu ir yra pasirengusios reaguoti į bet kokius incidentus.

„Velykos simbolizuoja atsinaujinimą ir viltį, tačiau šiuo sudėtingu laikotarpiu jos taip pat primena mums apie budrumą ir atsparumą”, – sako Pranckevičius. Jis ragina piliečius kritiškai vertinti informaciją socialiniuose tinkluose ir pranešti apie įtartinus incidentus.

Galiausiai, nors Rusijos bandymai destabilizuoti padėtį kelia nerimą, Vakarų vienybė ir pasiryžimas ginti demokratines vertybes išlieka stiprus. Kaip rodo istorija, tamsiausiais momentais būtent bendras ryžtas ir solidarumas tampa šviesa, vedančia į saugesnę ateitį. Velykinis laikotarpis, simbolizuojantis atsinaujinimą, gali tapti ne tik iššūkiu, bet ir priminimas, kad po sunkiausių išbandymų visada ateina naujas rytas.

Parašykite komentarą