Buvęs politikas Vytautas Gapšys siekia lygtinio paleidimo
Buvęs Darbo partijos politikas Vytautas Gapšys, nuteistas korupcijos byloje, kreipėsi į teismą dėl galimybės išeiti į laisvę anksčiau laiko. Jis šiuo metu atlieka 1 metų ir 2 mėnesių laisvės atėmimo bausmę Pravieniškių pataisos namuose, į kuriuos buvo išsiųstas 2023 m. rudenį.
Gapšys buvo nuteistas vadinamojoje MG Baltic byloje, kurioje teismas pripažino jį kaltu dėl prekybos poveikiu ir neteisėto praturtėjimo. Pagal Lietuvos įstatymus, nuteistasis turi teisę prašyti lygtinio paleidimo, kai atlieka tam tikrą bausmės dalį, jei demonstruoja tinkamą elgesį ir nekeliančią pavojaus visuomenei laikyseną.
Argumentai už paleidimą
Gapšio advokatai teigia, kad jų klientas per bausmės laikotarpį aktyviai dalyvavo reabilitacijos programose, parodė pavyzdingą elgesį ir visiškai pripažino savo kaltę. Pasak gynybos, buvęs politikas jau atliko daugiau nei trečdalį jam skirtos bausmės, kas pagal Lietuvos Bausmių vykdymo kodeksą suteikia teisę kreiptis dėl lygtinio paleidimo.
„Mano klientas ėmėsi visų įmanomų priemonių įrodyti, kad suprato savo klaidas ir yra pasiruošęs grįžti į visuomenę kaip atsakingas jos narys,” – teigė Gapšio advokatas spaudos konferencijoje.
Pataisos namų administracija pateikė teismui charakteristiką, kurioje nurodoma, kad Gapšys laikosi įstaigos vidaus taisyklių ir neturi drausminių nuobaudų.
Visuomenės reakcija
Žinia apie galimą ankstesnį Gapšio paleidimą sukėlė prieštaringų reakcijų visuomenėje. „Transparency International” Lietuvos skyriaus atstovai išreiškė susirūpinimą, kad per trumpas bausmės atlikimo laikas gali siųsti netinkamą žinią apie korupcijos sunkumą.
„Korupcija kainuoja Lietuvai šimtus milijonų eurų kasmet ir pakerta pasitikėjimą valstybės institucijomis. Bausmės turi būti proporcingos nusikaltimo sunkumui,” – komentavo organizacijos atstovas.
Tuo tarpu socialiniuose tinkluose nuomonės išsiskiria – dalis piliečių palaiko antrojo šanso idėją, kiti primena, kad politikai turėtų būti vertinami pagal aukštesnius standartus nei eiliniai piliečiai.
Teisinės aplinkybės
Teisininkai paaiškina, kad lygtinio paleidimo procedūra Lietuvoje nėra automatinė. Teismas, spręsdamas dėl Gapšio prašymo, vertins ne tik jo elgesį įkalinimo įstaigoje, bet ir:
– Nusikaltimo pobūdį ir aplinkybes
– Rizikos vertinimo rezultatus
– Socialinės integracijos galimybes
– Nuteistojo požiūrį į padarytą nusikaltimą
Praėjusiais metais iš 1247 prašymų lygtiniam paleidimui Lietuvos teismai patenkino apie 65% atvejų.
Korupcijos kaina Lietuvos politikoje
Gapšio atvejis nėra išimtinis Lietuvos politiniame gyvenime. Per pastaruosius dešimtmečius nemažai aukšto rango politikų buvo nuteisti korupcijos bylose, įskaitant buvusius ministrus, Seimo narius ir merus.
MG Baltic byla, kurioje buvo nuteistas Gapšys, atskleidė sisteminės korupcijos mastą, kai verslo grupės bandė daryti įtaką politiniams sprendimams per neteisėtą finansavimą ir kyšius. Šios bylos tyrimas truko beveik penkerius metus ir sukėlė plačias diskusijas apie politikos skaidrumą.
Už grotų ir anapus jų: politinė korupcija šiuolaikinėje Lietuvoje
Vytauto Gapšio atvejis tapo savotišku lakmusu, atskleidžiančiu mūsų visuomenės požiūrį į politinę korupciją ir bausmių sistemą. Viena vertus, teisinė valstybė privalo užtikrinti, kad kiekvienas nuteistasis turėtų galimybę reabilituotis ir grįžti į visuomenę. Kita vertus, politikų korupcija kenkia ne tik valstybės biudžetui, bet ir griauna pasitikėjimą demokratinėmis institucijomis.
Nepriklausomai nuo to, koks bus teismo sprendimas Gapšio atveju, akivaizdu, kad Lietuva vis dar ieško tinkamo balanso tarp griežtumo korupcijai ir humanistinio požiūrio į bausmių vykdymą. Galbūt svarbiausia šios istorijos pamoka – ne tai, ar vienas politikas išeis į laisvę anksčiau, bet ar mūsų visuomenė pagaliau sukurs tokią politinę kultūrą, kurioje korupcija taps ne tik baudžiama, bet ir visiškai nepriimtina.