Vyriausybės atstovai tikisi greito FNTT tyrimo dėl viešųjų pirkimų

Lietuvos premjero patarėjas išreiškė lūkestį, kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) atliks greitą ir objektyvią analizę, pagrįstą faktais. Šis komentaras pasirodė po to, kai FNTT pradėjo tyrimą dėl galimų finansinių pažeidimų, susijusių su viešaisiais pirkimais.

Patarėjas pabrėžė, kad svarbu užtikrinti skaidrumą ir teisingumą, siekiant išsiaiškinti visas aplinkybes ir priimti tinkamus sprendimus. Jis taip pat pažymėjo, kad vyriausybė yra pasirengusi bendradarbiauti su tyrėjais ir suteikti visą reikiamą informaciją.

Tyrimo aplinkybės ir kontekstas

Kaip paaiškėjo iš neoficialių šaltinių, FNTT tyrimas buvo inicijuotas gavus informacijos apie galimai netinkamai vykdytus viešuosius pirkimus, susijusius su infrastruktūros plėtros projektais. Įtariama, kad kai kurie konkursai galėjo būti organizuoti pažeidžiant skaidrumo principus, o sutarčių vertė galėjo būti dirbtinai padidinta.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) duomenimis, viešieji pirkimai išlieka viena iš labiausiai korupcijai pažeidžiamų sričių Lietuvoje. 2022-2023 metais STT atliko 15 tyrimų, susijusių su viešaisiais pirkimais, kurių bendra vertė siekė daugiau nei 50 milijonų eurų.

Ekspertų vertinimai

Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentas dr. Petras Ragauskas, komentuodamas situaciją, pabrėžė, kad „viešųjų pirkimų skaidrumas yra vienas iš kertinių demokratinės valstybės principų, užtikrinančių efektyvų mokesčių mokėtojų pinigų panaudojimą”.

„Tokio pobūdžio tyrimai yra būtini ne tik siekiant nustatyti galimus pažeidimus, bet ir stiprinant visuomenės pasitikėjimą valstybės institucijomis,” – teigė ekspertas.

Viešųjų pirkimų sistemos tobulinimas

Vyriausybė dar 2023 m. pabaigoje inicijavo viešųjų pirkimų sistemos pertvarkos planą, kuriuo siekiama:

– Įdiegti pažangesnes elektronines priemones pirkimų skaidrumui didinti
– Stiprinti perkančiųjų organizacijų kompetencijas
– Tobulinti teisinę bazę, užkertančią kelią interesų konfliktams
– Diegti dirbtinio intelekto sprendimus rizikingų pirkimų identifikavimui

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) praėjusiais metais atliko 320 rizikingų pirkimų patikrinimų ir nustatė pažeidimus 28% atvejų. Dažniausiai pasitaikantys pažeidimai buvo susiję su techninių specifikacijų pritaikymu konkretiems tiekėjams ir nepagrįstai trumpais pasiūlymų pateikimo terminais.

Skaidrumo keliu: ko tikėtis ateityje?

Šis tyrimas yra svarbus siekiant užtikrinti viešųjų lėšų naudojimo skaidrumą ir užkirsti kelią galimiems pažeidimams ateityje. Lietuvos viešųjų pirkimų sistema per pastaruosius metus padarė nemažą pažangą – pagal Europos Komisijos vertinimą, Lietuva pakilo iš 18-os į 12-ą vietą ES pagal viešųjų pirkimų skaidrumo indeksą.

Tačiau vis dar išlieka sisteminių problemų, kurias būtina spręsti. Viešųjų pirkimų ekspertai pabrėžia, kad tik nuoseklus prevencijos priemonių diegimas, kartu su griežta kontrole ir atsakomybe už pažeidimus, gali užtikrinti ilgalaikius teigiamus pokyčius. Kaip parodė ankstesnių tyrimų praktika, vien tik griežtesnės bausmės problemos neišsprendžia – reikalinga kompleksinė strategija, apimanti tiek teisinį reguliavimą, tiek etikos standartų diegimą, tiek ir visuomenės švietimą.

Parašykite komentarą