Rusijos žvaigždės koncertas Vilniuje kelia aistras

Vilniuje planuojama surengti koncertą, kuriame pasirodys Rusijos estrados žvaigždė, anksčiau gavusi apdovanojimą iš Rusijos prezidento Vladimiro Putino. Šis renginys sukėlė diskusijas ir prieštaringas reakcijas Lietuvoje, ypač atsižvelgiant į dabartinę geopolitinę situaciją ir Rusijos veiksmus Ukrainoje.

Kritikai teigia, kad tokie koncertai gali būti laikomi neetiškais ir netinkamais, atsižvelgiant į politinį kontekstą. Organizatoriai, savo ruožtu, pabrėžia, kad muzika turėtų būti atskirta nuo politikos ir kad renginys yra skirtas tik pramogai. Vis dėlto, šis koncertas jau sulaukė didelio visuomenės dėmesio ir diskusijų apie kultūros ir politikos santykį.

Precedentai ir ankstesnės reakcijos

Tai nėra pirmas kartas, kai Rusijos atlikėjų pasirodymai Lietuvoje sukelia kontraversijas. 2022 metais, po pilno masto Rusijos invazijos į Ukrainą, Lietuvoje buvo atšaukti keli rusų atlikėjų koncertai, o Seimas priėmė rezoliuciją, raginančią riboti Kremliui palankių menininkų pasirodymus.

Latvija ir Estija taip pat ėmėsi panašių veiksmų – Latvijos parlamentas 2022 m. gegužę uždraudė koncertus atlikėjams, viešai remiantiems Rusijos karą prieš Ukrainą. Estijoje buvo atšaukti keli rusų atlikėjų pasirodymai po visuomenės spaudimo.

Visuomenės reakcija

Socialiniuose tinkluose jau formuojasi pilietinės iniciatyvos, raginančios boikotuoti renginį. Ukrainiečių bendruomenė Lietuvoje išplatino pareiškimą, kuriame pabrėžiama, kad tokie koncertai yra „moraliai nepriimtini karo metu”.

Tuo tarpu Lietuvos kultūros ministerija primena, kad šalyje nėra formalaus draudimo rusų atlikėjams koncertuoti, tačiau ragina organizatorius ir visuomenę „įvertinti tokių renginių etinius aspektus dabartiniame kontekste”.

Teisiniai aspektai

Teisininkai pastebi, kad situacija yra sudėtinga. Nors Lietuvoje veikia įstatymai, draudžiantys totalitarinių režimų simbolių demonstravimą, tačiau tiesioginio draudimo rusų atlikėjams koncertuoti nėra.

Vilniaus miesto savivaldybė patvirtino, kad renginys kol kas nėra atšauktas, tačiau situacija yra stebima. Savivaldybės atstovas nurodė, kad „bus vertinama, ar atlikėjas nėra įtrauktas į nepageidaujamų asmenų sąrašą ir ar jo veikla nepažeidžia Lietuvos įstatymų”.

Kultūra karo šešėlyje: kur brėžiamos ribos?

Šis atvejis vėl atveria platesnę diskusiją apie kultūros ir politikos santykį. Ar galima atskirti menininką nuo jo politinių pažiūrų? Ar koncerto organizavimas reiškia pritarimą Rusijos režimui? Šie klausimai tampa ypač aktualūs, kai Ukrainoje kasdien žūsta žmonės.

Kultūros ekspertai pastebi, kad tokios situacijos verčia permąstyti „meno dėl meno” koncepciją. Viena vertus, kultūra visada buvo erdvė dialogui ir skirtingų požiūrių raiškai. Kita vertus, dabartinėje situacijoje kultūra tampa ir geopolitinio konflikto dalimi.

Galiausiai, sprendimas lankytis tokiame koncerte ar jį boikotuoti tampa ne tik asmeninio skonio, bet ir pilietinės pozicijos klausimu. Kol politikai ir organizatoriai svarsto formalius aspektus, visuomenė jau balsuoja savo reakcijomis, parodydama, kad kultūra niekada neegzistuoja vakuume – ypač kai už 800 kilometrų griaudėja bombos ir žūsta žmonės.