Amžinoji meilė: sutuoktiniai iškeliavo kartu
Lietuvoje neseniai įvyko jaudinanti ir liūdna istorija, kai sutuoktiniai, praleidę kartu daugelį metų, iškeliavo į amžinybę beveik tuo pačiu metu. Ši istorija sujaudino daugelį žmonių, primindama apie stiprią meilę ir ryšį, kuris gali egzistuoti tarp dviejų žmonių.
Sutuoktiniai buvo žinomi savo bendruomenėje kaip labai artimi ir mylintys vienas kitą. Jie visada buvo kartu, dalijosi džiaugsmais ir sunkumais, ir jų santykiai buvo pavyzdys daugeliui aplinkinių. Jų šeima ir draugai pasakoja, kad jie buvo neatsiejami, ir netgi jų sveikatos būklė pablogėjo beveik tuo pačiu metu.
Gyvenimas, perpintas meile
Kaip paaiškėjo, Aldona ir Jonas Petrauskai (vardai pakeisti artimųjų prašymu) kartu nugyveno 58 metus. Susipažinę dar studijų metais Vilniaus universitete, jie sukūrė šeimą 1965-aisiais ir visą gyvenimą dirbo mokytojais mažame Žemaitijos miestelyje. Jų namai visada buvo atviri mokiniams, kuriems reikėdavo pagalbos ruošiant pamokas ar tiesiog patarimo gyvenimo klausimais.
Artimieji pasakoja, kad per visus bendro gyvenimo metus Aldona ir Jonas niekada nebuvo išsiskyrę ilgiau nei savaitei. Net kai Jonas gulėjo ligoninėje po širdies operacijos 2010 metais, Aldona kasdien važiuodavo 50 kilometrų jo aplankyti.
„Jie turėjo tokį ritualą – kiekvieną rytą kartu gerdavo kavą sode, net žiemą, apsigaubę pledais. Tėtis visada sakydavo, kad mama yra jo gyvenimo variklis,” – pasakoja jų dukra Lina.
Paskutinė kelionė
Šių metų pradžioje Jonui buvo diagnozuotas vėžys paskutinėje stadijoje. Gydytojai davė vos kelis mėnesius, tačiau vyras kovojo ilgiau nei prognozuota. Aldona, nors pati turėjo sveikatos problemų, nė minutei nepaliko vyro, slaugė jį iki paskutinio atodūsio.
Jonui iškeliavus, Aldona, anot artimųjų, „tiesiog užgeso”. Nors fiziškai atrodė stabili, po vyro laidotuvių ji atsigulė į jų bendrą lovą ir pasakė, kad „eina pas Jonuką”. Po 36 valandų ji mirė miegodama – medikai nustatė, kad priežastis buvo širdies smūgis.
Medicinos mokslui žinomas vadinamasis „sulaužytos širdies sindromas” (takotsubo kardiomiopatija) – būklė, kai dėl didelio emocinio streso širdis gali nustoti funkcionuoti normaliai. Tyrimai rodo, kad netekus ilgamečio sutuoktinio, mirties rizika likusiam gyvam partneriui gali padidėti net 66% per pirmuosius tris mėnesius.
Šeima ir artimieji išgyvena didelį skausmą, tačiau taip pat jaučia tam tikrą paguodą žinodami, kad sutuoktiniai iškeliavo kartu, kaip ir gyveno. Jų meilė ir atsidavimas vienas kitam buvo toks stiprus, kad net mirtis negalėjo jų išskirti.
Kai dvi širdys plaka kaip viena
Ši istorija primena apie gyvenimo trapumą ir apie tai, kaip svarbu branginti laiką, praleistą su mylimais žmonėmis. Nors sutuoktinių netektis yra didžiulė netektis jų šeimai ir draugams, jų meilės istorija liks gyva kaip įkvepiantis pavyzdys visiems, kurie ją žinojo.
Aldonos ir Jono istorija nėra unikali – pasaulyje žinoma nemažai atvejų, kai ilgamečiai sutuoktiniai iškeliauja vienas paskui kitą per trumpą laiką. Psichologai tai aiškina ne tik fiziologiniais procesais, bet ir giliu emociniu ryšiu, kai vieno partnerio netektis tampa nepakeliama našta kitam.
Jų vaikai įsteigė nedidelį fondą tėvų atminimui, kuris rems vyresnio amžiaus poras, slaugančias vienas kitą namuose. „Tėvai visada sakė, kad namų sienos gydo geriausiai. Norime, kad kiti galėtų būti kartu iki pabaigos, kaip jie,” – sako sūnus Tomas.
Galbūt tokiose istorijose slypi kažkas daugiau nei tik liūdesys – jose regime meilės galią, kuri peržengia net fizinio buvimo ribas. Kaip rašė poetas Justinas Marcinkevičius: „Meilė nemiršta kartu su kūnu – ji tik pakeičia formą ir tęsiasi kitaip.” Aldonos ir Jono gyvenimas mums primena, kad tikroji meilė nėra tik romantiškas jausmas, bet giliai įsišaknijęs atsidavimas, tampantis dviejų žmonių esme.