KAM skiria 110 tūkst. eurų nevyriausybinėms organizacijoms – laukia inovatyvių projektų

Krašto apsaugos ministerija (KAM) kviečia nevyriausybines organizacijas teikti paraiškas dėl finansavimo, kurio bendra suma siekia 110 tūkst. eurų. Šis finansavimas skirtas projektams, kurie prisideda prie visuomenės saugumo stiprinimo, pilietiškumo ugdymo ir krašto apsaugos sistemos populiarinimo.

Paraiškas gali teikti nevyriausybinės organizacijos, kurios vykdo veiklą susijusią su krašto apsauga, pilietiškumo skatinimu ar visuomenės švietimu šiose srityse. Projektai turėtų būti orientuoti į visuomenės informavimą apie krašto apsaugos svarbą, pilietinės atsakomybės ugdymą bei bendradarbiavimo tarp visuomenės ir kariuomenės stiprinimą.

Paraiškų teikimo sąlygos ir prioritetai

Finansavimas bus skiriamas projektams, kurie atitinka nustatytus kriterijus ir yra vertinami pagal jų poveikį visuomenei, inovatyvumą bei tvarumą. Paraiškų teikimo terminas – 2023 m. kovo 31 d. Organizacijos raginamos nedelsti ir pateikti savo projektų pasiūlymus laiku.

Šiais metais ypatingas dėmesys bus skiriamas projektams, orientuotiems į:

  • Jaunimo įtraukimą į pilietinio saugumo veiklas
  • Dezinformacijos atpažinimo įgūdžių ugdymą
  • Praktinių civilinės saugos mokymų organizavimą
  • Visuomenės atsparumo krizėms didinimą

Kaip pažymi krašto apsaugos viceministrė Greta Monika Tučkutė, „šiandien, kai susiduriame su hibridinėmis grėsmėmis ir informaciniais karais, pilietinės visuomenės vaidmuo tampa ypač svarbus. Nevyriausybinės organizacijos dažnai pasiekia tas visuomenės grupes, kurių valstybinės institucijos nepasiekia”.

Ankstesnių projektų sėkmės istorijos

Praėjusiais metais KAM finansavo 18 nevyriausybinių organizacijų projektų, kurių bendra vertė siekė 95 tūkst. eurų. Tarp sėkmingiausių iniciatyvų buvo:

  • „Stiprūs kartu” – projektas, kurio metu organizuotos pratybos moksleiviams, kaip elgtis ekstremaliose situacijose
  • „Medijų raštingumo akademija” – iniciatyva, padėjusi daugiau nei 5000 senjorų atpažinti dezinformaciją
  • „Pilietis – geriausias šalies gynėjas” – renginių ciklas regionuose, supažindinantis gyventojus su nesmurtinio pasipriešinimo metodais

Šių projektų rezultatai parodė, kad nevyriausybinis sektorius gali efektyviai prisidėti prie visuomenės atsparumo didinimo. Remiantis Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento duomenimis, po praėjusių metų projektų įgyvendinimo 23% padidėjo piliečių, žinančių, kaip elgtis krizių atvejais, skaičius.

Ką daryti besidomintiems?

Organizacijos, norinčios gauti finansavimą, turėtų:

  1. Susipažinti su išsamiomis paraiškų teikimo gairėmis KAM tinklalapyje
  2. Užpildyti elektroninę paraiškos formą
  3. Pateikti detalų projekto aprašymą ir biudžetą
  4. Pridėti organizacijos patirties aprašymą panašių projektų įgyvendinime

Konsultacijas paraiškų teikimo klausimais teikia KAM Visuomenės informavimo skyrius darbo dienomis nuo 9 iki 17 val. telefonu (8 5) 273 5555 arba el. paštu [email protected].

Pilietinė gynyba – stipresnė nei ginklai

Ši iniciatyva yra dalis KAM pastangų stiprinti visuomenės ir kariuomenės ryšius, skatinti pilietinį aktyvumą bei didinti visuomenės supratimą apie krašto apsaugos svarbą. Tikimasi, kad finansuojami projektai padės kurti saugesnę ir labiau įsitraukusią visuomenę.

Lietuvos saugumo ekspertai pabrėžia, kad šiuolaikiniame pasaulyje šalies gynyba prasideda dar gerokai prieš karinį konfliktą. Informuota, atspari ir pasiruošusi visuomenė tampa nepalaužiama jėga, galinčia atremti tiek informacines, tiek fizines grėsmes. Kaip parodė Ukrainos patirtis, pilietinė visuomenė gali tapti lemiamu veiksniu šalies gynyboje. Todėl investicijos į nevyriausybinių organizacijų projektus – tai ne tik pinigai pilietinėms iniciatyvoms, bet ir indėlis į bendrą šalies saugumą, kuris šiandien tampa svarbesnis nei bet kada anksčiau.