Tragiška žinia: mirė antrasis Šiaurės Makedonijos gaisro auka, gydyta Lietuvoje

Antrasis pacientas, kuris buvo atskraidintas į Lietuvą po gaisro Šiaurės Makedonijoje, mirė. Kaip pranešė Sveikatos apsaugos ministerija, 47 metų vyras mirė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose, kur buvo gydomas nuo sunkių nudegimų.

Šis incidentas įvyko po to, kai Šiaurės Makedonijoje, Tetovo miesto modulinėje COVID-19 ligoninėje, rugsėjo 8 d. kilo gaisras, kurio metu nukentėjo nemažai žmonių. Per šią nelaimę žuvo 14 žmonių, dar daugiau buvo sužeista. Gaisro priežastis, kaip vėliau nustatė tyrėjai, buvo trumpasis elektros jungimas, sukėlęs sprogimą deguonies balionuose.

Lietuva, siekdama padėti, priėmė keletą nukentėjusiųjų gydymui. Rugsėjo 15 d. specialiu Lietuvos kariuomenės orlaiviu į šalį buvo atgabenti trys sunkiai nudegę pacientai. Deja, vienas iš jų mirė praėjus kelioms dienoms po atvykimo, o dabar netekome ir antrojo.

Tarptautinė pagalba nelaimės akivaizdoje

Šiaurės Makedonija, susidūrusi su šia tragedija, kreipėsi pagalbos į Europos Sąjungos šalis. Be Lietuvos, pagalbą suteikė ir kitos valstybės – Turkija, Serbija ir Bulgarija taip pat priėmė nukentėjusiuosius gydymui.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pabrėžė: „Tai yra europietiško solidarumo pavyzdys, kai padedame vieni kitiems sunkiausiu metu. Šiaurės Makedonija yra mūsų partnerė, siekianti narystės ES, ir mes stovime šalia jos šiuo sunkiu momentu„.

Deja, vienas iš jų, nepaisant medikų pastangų, neišgyveno. Kauno klinikų gydytojai tris savaites kovojo už paciento gyvybę, tačiau nudegimų sukeltų komplikacijų nepavyko įveikti.

Medikų kova už pacientų gyvybes

Lietuvos medikai ir toliau teikia pagalbą kitiems nukentėjusiesiems, siekdami padėti jiems atsigauti po patirtų traumų. Trečiasis pacientas, 35 metų moteris, tebėra gydoma Kauno klinikų Intensyviosios terapijos skyriuje. Jos būklė išlieka sunki, bet stabili.

Kauno klinikų Nudegimų centro vadovas dr. Dainius Jasaitis paaiškino: „Sunkių nudegimų atvejais pacientai susiduria ne tik su tiesioginiais odos pažeidimais, bet ir su sistemine organizmo reakcija, kuri gali pažeisti vidaus organus. Tokiais atvejais reikalinga kompleksinė priežiūra, apimanti ne tik nudegimų gydymą, bet ir gyvybinių funkcijų palaikymą„.

Liepsnos pamokos: ko mokė ši tragedija

Šis įvykis dar kartą primena apie gaisrų pavojų ir būtinybę užtikrinti saugumą bei tinkamą pasirengimą ekstremalioms situacijoms. Po šios tragedijos Šiaurės Makedonijos vyriausybė inicijavo visų šalies ligoninių saugumo patikrinimus ir pradėjo atnaujinti priešgaisrinės saugos sistemas medicinos įstaigose.

Pandemijos metu daugelyje šalių skubiai įrengtos modulinės ligoninės, skirtos COVID-19 pacientams, ne visada atitiko visus saugumo standartus. Ši tragedija tapo skaudžiu priminimų, kad net ir krizės akivaizdoje negalima aukoti saugumo.

Nors Lietuvos medikų pastangos išgelbėti visus atgabentus pacientus nedavė lauktų rezultatų, tarptautinis bendradarbiavimas šios nelaimės akivaizdoje parodė, kad Europos šalys sugeba greitai mobilizuotis ir suteikti pagalbą vieni kitiems. Belieka tikėtis, kad panašios tragedijos ateityje bus išvengtos, o šių skaudžių pamokų kaina nebus pamiršta rengiant saugumo protokolus medicinos įstaigose.