Panevėžio rajone kyla naujas skandalas dėl planuojamos socialinės globos įstaigos
Panevėžio rajone kyla naujas skandalas, kai vietos gyventojai sužinojo apie planus įkurti naują kaimynystę. Vietiniai gyventojai buvo šokiruoti, sužinoję, kad šalia jų namų planuojama įrengti socialinės globos įstaigą. Ši žinia sukėlė didelį nepasitenkinimą ir nerimą tarp vietos bendruomenės narių, kurie baiminasi dėl galimų neigiamų pasekmių jų gyvenimo kokybei ir saugumui.
Gyventojai teigia, kad apie šiuos planus jie nebuvo informuoti iš anksto, o tai sukėlė dar didesnį pasipiktinimą. Jie reikalauja, kad būtų surengtas viešas susirinkimas, kuriame būtų išsamiai paaiškinta situacija ir atsakyta į visus rūpimus klausimus. Vietos valdžia kol kas nekomentuoja situacijos, tačiau žada artimiausiu metu pateikti daugiau informacijos.
Gyventojų reakcija ir susirūpinimas
Vietos gyventoja Janina Kazlauskienė, gyvenanti vos 200 metrų nuo planuojamos statybos vietos, teigia: „Sužinojome apie tai visiškai atsitiktinai, kai kaimynas pamatė skelbimą savivaldybės tinklalapyje. Niekas mūsų neinformavo, nors čia gyvename jau 25 metus.”
Pasak vietinių, didžiausią nerimą kelia nežinomybė dėl būsimos įstaigos pobūdžio. Sklinda gandai, kad joje gali būti apgyvendinti asmenys su priklausomybėmis ar psichikos sutrikimais, kas, gyventojų nuomone, gali kelti grėsmę vaikams ir pagyvenusiems žmonėms.
Panevėžio rajono savivaldybės duomenimis, planuojama įstaiga būtų skirta senyvo amžiaus žmonėms ir asmenims su negalia. Projektas iš dalies finansuojamas ES lėšomis pagal 2021-2027 m. Socialinės įtraukties didinimo programą, kuriai Lietuvoje skirta virš 30 mln. eurų.
Teisinis aspektas
Pagal Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymą, tokio pobūdžio projektams reikalingos viešos konsultacijos su bendruomene. Teisininkas Tomas Petrauskas paaiškina: „Savivaldybė privalo ne tik informuoti gyventojus, bet ir organizuoti viešus svarstymus. Jeigu to nebuvo padaryta, gyventojai turi teisę kreiptis į teismą dėl procedūrinių pažeidimų.”
Panašūs konfliktai dėl socialinės globos įstaigų steigimo pastaruoju metu kilo ir kituose Lietuvos regionuose. 2022 m. Kauno rajone gyventojai surengė protestą prieš vaikų globos namų statybą, o Vilniaus rajone 2021 m. bendruomenė pasiekė, kad būtų pakeista planuojamos socialinės įstaigos vieta.
Savivaldybės pozicija
Nors oficialaus komentaro dar nėra, neoficialiais duomenimis, Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis artimiausiu metu planuoja susitikimą su gyventojais. Savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėja nurodė, kad projektas yra derinimo stadijoje ir viešas pristatymas buvo numatytas vėlesniam laikui.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, Lietuvoje trūksta modernių socialinės globos įstaigų, ypač regionuose. Šiuo metu eilėse patekti į tokias įstaigas laukia apie 1200 žmonių visoje šalyje.
Kur veda NIMBY sindromas?
Šis atvejis atskleidžia didesnę problemą, susijusią su bendruomenės įtraukimu į sprendimų priėmimo procesus, ypač kai kalbama apie tokius jautrius klausimus kaip socialinės globos įstaigų įkūrimas. Gyventojai tikisi, kad jų nuomonė bus išgirsta ir atsižvelgta į jų susirūpinimą, siekiant rasti visoms pusėms priimtiną sprendimą.
Sociologai šį reiškinį vadina NIMBY (Not In My Back Yard – „tik ne mano kieme”) sindromu, kai gyventojai iš principo neprieštarauja socialinėms iniciatyvoms, tačiau nenori, kad jos būtų įgyvendinamos jų gyvenamojoje aplinkoje. Urbanistikos ekspertė Eglė Vaitkevičiūtė pastebi, kad tokios situacijos Lietuvoje dažnėja: „Mūsų visuomenė dar tik mokosi konstruktyvaus dialogo. Skaidrus ir ankstyvas bendruomenės įtraukimas į sprendimų priėmimą yra vienintelis būdas išvengti tokių konfliktų ateityje. Tiek valdžios institucijos, tiek gyventojai turi išmokti kalbėtis ir ieškoti kompromisų, nes socialinės infrastruktūros plėtra yra neišvengiama ir būtina.”