Naujienų portalas

NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse perėmus Lenkijai, viceministras V. Semeška pabrėžia šios šalies svarbą hibridinės atakos kontekste

Nuo lapkričio 30 d. ateinančius keturis mėnesius Lietuvos padangėje patruliuos Lenkijos karinės oro pajėgos – Lenkija perėmė vadovavimą NATO oro policijos misijai, pakeitę joje Baltijos oro erdvę saugojusius Danijos ir Portugalijos karinių oro pajėgų junginius.

„Šiandien Lenkijos karių vadovavimas NATO oro policijos misijai yra itin svarbus ir simboliškas – šiuo metu kartu kovojame prieš hibridinę ataką Baltarusijos pasienyje, tačiau nepaisydami įvairių bandymų kėsintis į regiono stabilumą, istoriškai tvirtai stovėjome kartu. Prieš kelis mėnesius atvykusiems danų ir portugalų daliniams sakiau, kad NATO oro pajėgų buvimas šiame regione svarbus ir dėl strateginių pratybų ZAPAD 2021. Šios pratybos jau baigėsi, tačiau iššūkių nemažėja. Rusija pavojingai telkia savo pajėgas aplink Ukrainą. Tikėtina, kad Rusijos kariniai orlaiviai ir toliau ignoruos saugios oro navigacijos taisykles. Todėl Lenkijos kontingento misija čia nebus lengvesnė nei anksčiau. Tačiau esu įsitikinęs, kad NATO sąjungininkų dalyvavimas šioje misijoje ir jų profesionalumas ir toliau užtikrins stabilumą, kuris taip reikalingas mūsų regione”, – NATO oro policijos misijos kontingentų pasikeitimo ceremonijoje Šiauliuose kalbėjo krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška.

 Misiją baigę Danijos ir Portugalijos kariai, patruliuodami NATO rytinių sienų oro erdvėje, skraidė su aštuoniais F-16 „Fighting Falcon“ naikintuvais. Misijos metu jie saugojo Baltijos šalių erdvę, kilo atpažinti ir lydėti tarptautinėje oro erdvėje virš Baltijos jūros priartėjusių Rusijos Federacijos karinių orlaivių, treniravosi kartu su Lietuvos kariuomenės karinių vienetų kariais, tuo didindami veiksmų sąveiką.

 „Naudodamasis proga, norėčiau nuoširdžiai padėkoti Danijos ir Portugalijos kariams už puikią tarnybą. Jūsų padaliniai puikiai atliko darbą saugodami rytinių Aljanso oro erdvės sienų oro erdvę. Saugios kelionės namo ir linksmų Kalėdų su artimaisiais“, – išvykstantiems kariams dėkojo viceministras.

 Itin aktyviai prie regiono saugumo ir atgrasymo užtikrinimo prisidedantys Lenkijos karinių oro pajėgų kariai NATO oro policijoje Baltijos valstybėse dalyvauja jau dešimtą kartą. Naujojoje Lenkijos karinių oro pajėgų rotacijoje – keturi naikintuvai F-16 , apie 150 karių, tarp kurių – lakūnai, technikai, medicinos personalas, palaikymo grupės, komunikacijos ir kitų sričių specialistai. Lenkijos vadovaujamą NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse iš bazės Estijoje taip pat sustiprins Belgijos kontingentas su dar keturiais naikintuvais F-16.

NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantiems naikintuvams tenka kilti atpažinti ir lydėti Rusijos orlaivius. Dažnai šie orlaiviai, ignoruodami Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos rekomendacijas, skrenda be skrydžio planų ar radiolokacinių atsakiklių, nepalaiko ryšio su regionais skrydžių valdymo centrais.

NATO sąjungininkai pradėjo siųsti savo karius ir naikintuvus saugoti Baltijos šalių oro erdvę, kai Lietuva, Latvija ir Estija tapo NATO narėmis. Nuo to laiko NATO oro policiją Baltijos valstybėse nepertraukiamai vykdė 14 šalių sąjungininkių. Lenkijos kontingento rotacija bus 58-oji nuo misijos vykdymo pradžios 2004 metais.

 

Jums gali patikti