Naujienų portalas

Utenoje paminėta Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena

Gegužės 14 d. pirmą kartą Utenoje vyko Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės šventė. Joje visuomenei prisistatė Lietuvos ir NATO sąjungininkų kariai. Su švente miestiečius ir jo svečius pasveikino Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, Lietuvos kariuomenės vadas gen.ltn. Valdemaras Rupšys.

Karas Ukrainoje mums labai aiškiai dar kartą parodė, kokia svarbi ir reikšminga yra kariuomenės ir visuomenės vienybė. Tik turėdami tvirtą kariuomenės ryšį su neabejingais mūsų piliečiais, jų palaikymą ir paramą, mes šiandien galime stiprinti valstybės gynybos pamatus.

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Didžiausio Lietuvos kariuomenės renginio visuomenei šūkis „Mes – tai Jūs“ pažymi, kad karys yra visuomenės dalis, kuriam svarbu, kokia bus Lietuvos ir kiekvieno iš mūsų ateitis. Kovos už laisvę ir išsaugojimo idėja įprasminta pagarbos salvėmis prie paminklo partizanams Utenio aikštėje ir naujų Lietuvos šaulių sąjungos narių priesaika. Kartu prisiminta ir Ukrainos žmonių kova dėl savo laisvės, nuskambėjo daina, tapusi kovojančios Ukrainos himnu „Šablia – Brattja Ukrainci“. Tylos minute pagerbti Laisvės gynėjai, Ukrainos laisvės kovotojai, žūstantys ir kovojantys už savo ir mūsų visų laisvę.

Šventėje – ir sąjungininkų technika ir ginkluotė

Miesto gyventojus ir šventės svečius pasveikino NATO Baltijos regiono oro erdvę saugantys Čekijos ir Belgijos karinių oro pajėgų naikintuvai, dar kartą primindami apie Lietuvos pasirinkimą 2004 m. tapti stipriausio pasaulyje gynybinio Aljanso nare.

Didelius lankytojų būrius pritraukė Utenos kultūros centro aikštėje įkurtas karinis miestelis, kuriame buvo galima pabendrauti su Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų iš Jungtinių Amerikos Valstijų kariais, NATO priešakinių pajėgų bataliono atstovais iš Norvegijos ir Jungtinės Karalystės vadovaujamų Jungtinių ekspedicinių pajėgų sraigtasparnio įgulos kariais.

Šventės svečiai galėjo apžiūrėti naujausią ir moderniausią Lietuvos kariuomenės pėstininkų kovos mašiną „Vilkas“, savaeigę lauko artilerijos haubicą „PzH 2000“, šarvuotį „M-113“, šarvuotąjį kovinės paramos visureigį JLTV, prieštankinį raketų kompleksą „Javelin“. Šventėje aprodyti ir amerikiečių tankai „Abrams“, pėstininkų kovos mašinos ,,Bradley“, savaeigės haubicos „Paladin“, visureigiai HMMWV, tankai ,,Leopard2“, Karinių oro pajėgų sraigtasparnis „Dauphin“. Ypač svečių susidomėjimą traukė ir šiuo metu Lietuvoje dislokuotų Jungtinių ekspedicinių pajėgų sraigtasparnis „Wildcat“.

Partizanams atminti – pėsčiųjų žygis Anykščiuose

Minint šią dieną prisimenami partizanai, Lietuvos laisvės gynėjai. Jiems pagerbti organizuojamas Pėsčiųjų žygis partizanų takais. Žygis Aukštaitijos partizanams pagerbti vyks gegužės 15 d. Anykščių r., kuriame buvo įkurta LLA Šarūno rinktinė. Žygio metu bus lankomos vietos, kur gyveno, kovojo ir žuvo Antano Slučkos-Šarūno rinktinės štabo nariai, Vytauto apygardos partizanai bei seserys, ryšininkės. Žygio pabaigoje, Niūronių kaime, dalyvių lauks kareiviškos vaišės ir partizanų dainos.

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės minėjimo tradicija tęsiama nuo tarpukariu gyvavusios Kariuomenės ir visuomenės suartėjimo dienos. Grupės karių ir visuomeninių organizacijų atstovų iniciatyva pirmą kartą ši šventė buvo surengta 1935 metais. Atkūrus Nepriklausomybę tradicija buvo tęsiama ir šventė rengiama trečiąjį gegužės savaitgalį vis skirtinguose šalies miestuose. Utenoje ir Anykščių rajone šventė surengta pirmą kartą. Organizuoti renginį šiame regione nuspręsta atsižvelgiant į tai, kad jame yra mažiausiai Lietuvos kariuomenės dalinių, tad ir galimybių pažinti kariuomenę ir karius.

KAM informacija

Nuotr. Alfredas Pliadis, vyr. srž. sp. Ieva Budzeikaitė

Jums gali patikti