Naujienų portalas

I. Šimonytė: „Būtina spręsti dvigubos pilietybės klausimą“

Šiandien kandidatės į Prezidentus Ingridos Šimonytės ir Pasaulio Lietuvių bendruomenės (PLB) atstovų susitikime buvo aptarti tolimesni veiksmai po dvigubos pilietybės referendumo

„Daug Lietuvos piliečių referendume pritarė pilietybės išsaugojimui, o tai įpareigoja ieškoti sprendimo šiuo klausimu, net jeigu siūlytam Konstitucijos keitimui nebuvo pritarta. Tad būtina visiems drauge susėsti, kartu su kompetentingais ekspertais aptarti galimus sprendimus ir sutarti, kokios krypties ketiname laikytis, kaip ketiname spręsti problemas, kurios aktualios tiek išeivijai, tiek ir čia gyvenantiems piliečiams. Naujai išrinktas Prezidentas turėtų imtis šios lyderystės“ – sakė Ingrida Šimonytė.

PLB pirmininkė Dalia Henke pažymėjo, jog reikia ir toliau tęsti klausimo dėl dvigubos pilietybės svarstymą, tik jau atverčiant naują, baltą lapą.

„Manome, jog reikėtų imtis klausimo svarstymo iš esmės, tačiau padėjus aiškų tašką dabar ir atveriant naują, baltą lapą. Reiktų sukviesti išvykusiųjų atstovus, teisės specialistus, Seimo narius, įvairių frakcijų atstovus ir aiškiai išsigryninti poziciją, kuria kryptimi eisime, nes dabar aiškios Vyriausybės pozicijos nebuvo, o tai, natūralu, kėlė klausimų ir visuomenei, kaip pasielgti, ką pasirinkti“, – sakė PLB pirmininkė D. Henke.

Užsienyje gyvenančių piliečių aktyvus balsavimas parodė ir praktinio pasirengimo sudaryti sąlygas balsavimui spragas. Dalis žmonių skundėsi laiku negavę dokumentų, balsavę “gyvai” turėjo ilgai stovėti eilėse nepritaikytose patalpose. Tikėtina, kad ši neigiama patirtis gali neigiamai veikti užsienyje gyvenančių piliečių aktyvumą vėlesniuose rinkimuose. Susitikime iškelta mintis, kad užsienyje gyvenančių piliečių balsavimo galimybes padidinti galėtų IT sprendimai, net visoje Lietuvoje nesant balsavimo internetu galimybės. Sutarta, jog šis klausimas, kaip ir atskiros vienmandatės apygardos klausimas galėtų būti aptariami būsimose diskusijose.

Primename, jog referendume dėl dvigubos pilietybės instituto išplėtimo balsavo per 52 proc. rinkimų teisę turinčių piliečių. Už dvigubos pilietybės išplėtimą buvo 73 proc. dalyvavusiųjų, prieš – 26 procentai. VRK duomenimis, už balsavo daugiau kaip 900 tūkst. rinkėjų. Tam, kad Konstitucija būtų pakeista, pataisą privalo palaikyti ne mažiau kaip 1 mln. 236 tūkst. 203 rinkėjai, tai yra daugiau kaip pusė visų rinkimų teisę turinčių piliečių.

Jums gali patikti